Boa yılanlarının özellikleri nelerdir?

boaBoa yılanı türü daha çok Güney Amerika, Hindistan ve Afrika’nın tropik ormanlarında ve Antillerde yaşamaktadır. Bunlar zehirli olmayan yılan türleri arasındadır. Yılanlar avlarını yakaladıklarında bedeniyle boğuncaya kadar sıkar, sonra ezerek avını bütünleştirir. Kafa yapıları ise, yassı ve üçgen şekilde olur. Yılanların alt ve üst çenesi dişlerle kaplıdır ve esnek bir ağız yapısı bulunmaktadır. Fakat yılanların ön çene kemiğinde diş olmaz. Boyları genellikle 3-6 metre arasında olur. Gövdeleri ise, yaklaşık insan kolunun kalınlığında olur. Derisi pullarla kaplı olan boa yılanının gövdesinde sırtı koyu kahve renk üstünde kalın çizgiler ve koyu renkli olan karo bulunur. Büyük boyda olan türleri genellikle ağaçlara yuva yapar ve burada yaşar, küçük boa yılanları ise toprakta yuva yapıp yaşarlar.

Boa yılanlarında üreme

Boa yılanları çoğunlukla gruplar halinde yaşar ve daha çok geceleri dolaşmayı tercih eder. Gece karanlığı olduğunda çok iyi gördükleri için, çukur ve avlarını dudaklarının üstünde olan hassas nokta sayesinde hisseder ve sıcakkanlı olan hayvanları bulurlar. Toprakta yaşam süren boa yılanlarında ise, bu dudakların üstünde bulunan hassas nokta körelmiştir. Boa yılanlarında üreme doğurarak olur. Dişi boa yılanı yavruyu yumurtanın çatlamasıyla doğurur. Üremeleri çok hızlı olur. Dişi boa yılanları bir defada 42 yavru sayısına kadar doğurabilir.

Boa yılanlarının en zayıf noktası

Boa yılanlarının en zayıf oldukları konu avlarını yakaladıkları ve sindirim yaptıkları zamandaki halleridir. Bu andayken düşmanlarına karşı herhangi bir savunma yapma durumunda olmazlar. Omurgalı hayvanların içerisinde en ilgi çeken gruptaki yılanların en büyük olan türleri arasında yer alan boa yılanlarının büyük boyda olduğu kadar, küçük olan türleri de bulunmaktadır. Dikey göz bebekleri dikkat çekicidir. Latince anlamı büyük yılan olan boğa yılanlarının yaklaşık seksen kadar türü bulunur. Büyük gövdesi, kısa kuyruğu olan bu yılanların renkleri de kendilerine özeldir. Doğada bulunan boa yılanları arasında desen bakımından birbirinin aynısı olan yılanı bulmak neredeyse imkânsızdır.

Bu yılanlar genellikle insanlara yanaşmayı tercih etmemektedir. Buna rağmen kümes hayvanlarının yaşadığı bölgelere yaklaşmaktan kendilerini alıkoyamaz. Bazı boa yılanları ışıkta açık renkli, bazıları ise koyu renkli olur. Yaşları ilerlemiş olan yılanlarda melanin birikimi nedeniyle parlak renkli görünüm etkisini yitirmektedir. Ayrıca aynı türde olsalar da, coğrafi koşullardan dolayı farklı renklenmeler olabilir. Bunun sebebi hem doğanın etkisiyle, hem de savunma yüzündendir.

Boa yılanları nerede yaşar?

Çoğunlukla Madagaskar ve Güney Amerika’da yaşam süren yılanlar, Asya, Avrupa ve Afrika gibi bölgelerde ise, kum boğası denen türleri yaşar. Ülkemizdeki boa yılanı ise, mahmuzlu yılan denen türdendir. Bu yılanların ise, boyu yaklaşık bir metre kadardır. Genellikle karasal bölgelerde yaşarlar. Bazı türler gevşek kumu tercih etmektedir. Bazıları ise, ağaçlarda yaşamı tercih eder. Sıcak bölgelerde olmayı daha fazla severler. Açık alanlarda, tropikal savanlar, çöllerde ve çayırlarda yaşamayı severler.

Boa yılanları zehirli midir?

Doğada bulunan yılan türlerinin yaklaşık üçte biri zehirlidir. Bunların içinde insanları öldürebilecek kadar zehirli olan türleri ise, sadece % 7 kadardır. Boa yılanları ise, zehirli değildir.

Boa yılanları nasıl beslenir?

Doğada besin olarak memeli hayvanları, kertenkele, fare, sıçan, domuz, yarasa, sincap, jaguar ve geyik gibi hayvanları seçerler. Bazen balık, diğer yılan türleri, kuşlar, salyangoz, böcek çeşitlerini yemeyi seçerler. Bazı boa yılanları da sadece diğer yılan türlerini ve yumurtaları yiyerek beslenebilir. Boa yılanlarında besin tercihleri büyümeleriyle doğru orantıda değişim gösterebilir. Avlarına dişleriyle saldırır ve etrafında 2-3 defa sarmal oluştururlar. Böylece avlarının solunumunu keser. Havasızlıktan boğulmuş olan avlarını yutarlar. Çeneleri çok güçlü olduğu için, geyik gibi büyük boydaki hayvanları da boğarlar.

Bir Cevap Yazın