Bitmek üzere olan bir ilişki nasıl kurtarılır?

Herkesin en büyük hayallerinden birisi, evlenmek ve güzel, mutlu bir aile olmaktır. Çoluk ve çocuğa kavuşarak, hayattaki varlığını güzel bir şekilde nihayete erdirmektir. Ancak evlenmeden önce yaşanan sevgili ve flört devrelerinde yaşanan mutluluk evlendikten sonra huzursuzluğa ve acılara tekabül edebiliyor. Doğru olarak planlanan evlilik bir zaman sonra hiçte düşünülmeyen bir viraja giriyor. Partnerler mutsuz oluyor. Birbirlerini dinlemez, anlamaz, saymaz, sevmez, kavgacı bir kimliğe bürünüyorlar.evlilik1

Evlikte yaşanmaya başlanan bu süreçlerden her iki tarafta sıkılsa da, çözüm için gurur yaptıklarından ve çözümü ertelediklerinden dolayı ayrılmanın eşiğine geliyorlar. Eğer birde çocukları varsa, bu karar iki taraf açısından ne kadar mantıksız da olsa, gurur her zaman galip gelebiliyor. Halbuki eşlerin evlilikle başlayan birbirlerine tahammülsüzlüklerinin illaki bir sebebi ve hikmeti var.  eşlerin bu durumda birbirlerinin neler hissettiklerine, ne istediklerine ve neler düşündüklerine dair ortaya sorun ve problemlerini dökseler, yani iletişim kurarak birbirlerinin yüzüne baksalar, sorun ortadan kalkacak. Ancak eşler küslüklerini daha fazla birbirlerinden ayrılış olarak katılaştırıyorlar. Buda daha büyük sorunların ortaya çıkmasını sağlıyor. Eşlerin yataklarını ayırmaları, eve geç gelmeler, birbirlerinin görmezden gelmeler, hizmetlerini ve bakımlarını aksatmalar, iyice ortamın gerilmesine ve sorunların büyümesine neden oluyor.

Bu tür durumlarda herkes kendisini suçlu görmeli. Doğru bir evlilik için doğru kişiyi aramak doğru bir davranış ancak, önce doğru insan olunmalı. Yani sevdiğiniz kişiye haksızlık edilmemesi lazım. Arada sorunlar ve tartışmalar olacak ama bunların büyütülerek ayrılı rüzgarlarını estiren bir poyraza dönüştürülmesi, iletişimsizlikten kaynaklanıyor. O zaman suskun olan ilişkilerin, sorunlu olan ilişkilerin ilacı birisinin harekete geçerek iletişimi sağlamaya ve sorunları tespit etmeye çalışmasıyla düzelebilir. Eğer bunun ilk yapan siz olursanız, birbirinize olan aşkı ufak problemlere kurban etmemiş olursunuz. Bunu hemen yapın, sonucunun ne kadar pozitif olacağını göreceksiniz.

Bir Cevap Yazın