Bitkisel adet söktürücüler nelerdir?

bitkisel_tedavisiKadınlarda her ay görülen adet kanamalarının bazı zamanlarda iki adet kanamasının arasının kısalması ya da uzaması normal kabul edilebilir. Adet kanamasının her ay beklenen tarihten daha erken ya da geç olmasının sıkça yaşanması halinde, bu durum önemli sebeplerden ortaya çıkabilir. Bunların altında yatan faktörlerin mutlaka araştırılması gerekir. Bunun dışında arada bir olan gecikmiş adet kanamaları için bitkisel adet söktürücülerden yararlanılabilir. Adet kanamalarının normal düzenine sokulmasında çeşitli bitkisel kürlerden yararlanmak mümkündür. Bitkisel ürünler kadınların az adet görmesine ve adet gecikmelerinde faydalı etkiler yapar.

Bitkisel adet söktürücü olan kürler

  • Adet gecikmesi olursa, eşit miktarda papatya ve biberiye karışımından hazırlayacağınız çayı içebilirsiniz. Adet söktürücü olarak oldukça etkili olan ve halk arasında çok yaygın şekilde kullanılan bu kürden sizlerde fayda görebilirsiniz.
  • Adet söktürücü olan ve adet dönemi ağrılarında etkili olan atkuyruğu otunu kaynatıp çay olarak içebilirsiniz. Bunun içine tatlandırmak için, biraz bal ilave edebilirsiniz.
  • Civanperçemi ve çörek otunu aynı oranda karıştırıp, suyun içinde kaynatıp ve balla tatlandırarak içmek te adet gecikmesinde faydalı olan bitkisel kürler içindedir. Bu çayı isterseniz balla tatlandırıp içebilirsiniz. Bu karışımı aynı zamanda kısırlık ve menopoz dönemi sıkıntılarının giderilmesinde de kullanabilirsiniz.
  • Adet gecikmesi olanlar çiriş otunu kaynatıp, bunu balla tatlandırarak içebilir.
  • Çörek otu ve balı karıştırarak tüketirseniz, adet söktürücü olarak etkili olacaktır.
  • Günde 3 kez kekik kaynatarak bunu balla tatlandırıp, adet söktürmek için içebilirsiniz.
  • Dereotu adet söktürücü özelliği olan bitkiler içinde oldukça etkilidir. 2 çay kaşığı kadar dövülmüş dereotunu suyun içinde kaynatarak içtiğinizde yararını görebilirsiniz.

Adet söktürücü özelliği olan bitkisel çay tarifi

Gecikmiş adet kanamaları için hazırlanacak bu çayı, bu dönemdeki adet sancılarının azalması için kullanabileceğiniz gibi, adet kanamasını söktürmek için yararlanabilirsiniz.

Çayı hazırlamak için, maydanoz, papatya, kimyon, civanperçemi, nane, kurumuş kiraz sapı, karabaş otu ve ada çayını aynı oranlarda karıştırıp kullanacaksınız. Fakat bu çayı sadece demleme yoluyla hazırlamalısınız. Bitkileri kaynatmadan hazırlayacaksınız. Düzenli şekilde adet kanamasından önce başlayıp, hazırladığınız çayı her gün 1 fincan içmelisiniz.

Adet söktürücü bitkiler nelerdir?

Hayıt meyvesi: Bu meyvenin kullanımı çok eski dönemlerden beri adet söktürücü olarak yapılmaktadır. Yapılan bazı araştırmalarda bu yöndeki olumlu etkisi kanıtlanmış bir bitkidir. Avrupa’da doktorlar bile, hayıt meyvesinden elde edilmiş özütü hastalara adet söktürücü olarak tavsiye eder. En çok kullanılan hayıt özü, rüzgar çiçeğiyle ve kırlangıç otuyla hazırlanmış olan tentürdür.

Siyah ve mavi koho:  Östrojen ile kanamayı kolaylaştıran siyak koho ile rahim kasılmalarını artıran özelliğiyle âdetin gelmesini sağlayan mavi koho, Amerikan yerlileri tarafından adet söktürücü olarak çok eski dönemlerden itibaren kullanılmaktadır.

Havuç: Bu sebzenin çoğu toplumlarda gebelik önleyici ve adet söktürücü kullanımı yaygındır.

Kereviz: İçeriğindeki “butikdebeftalid” adındaki maddenin etkisi yüzünden adet söktürücü etkiye neden olan kereviz tohumu, bu konuda çok yararlı bir bitkidir.

Hatmi çiçeği: İçeriğindeki “betain” maddesi sayesinde âdeti kolaylaştıran hatmi çiçeğini kadınlar adet söktürücü olarak kullanabilir. Bu madde aynı zamanda yulaf, pazı, pancar, portakal ve havuç gibi bitkilerde de bulunur. Dilerseniz bunların hepsiyle salata hazırlayarak tüketebilirsiniz.

Zerdeçal: Bu daha çok Asya ülkelerinde yaygın olarak adet söktürücü olarak kullanılır. Zerdeçal, taze ve kuru toz halinde çay şeklinde hazırlanıp tüketilebilir. Bunun hakkında fazla bilimsel araştırma olmasa da, zerdeçalın bu konudaki yararlı etkisi halk arasında kabul görür.

Bu bitkilerin dışında, rezene, mercanköşk, kimyon, keklik otu, maydanoz ve fesleğen gibi bitkilerle hazırlanacak çaylarda adet söktürücü olarak tercih edilebilir. Doğadaki bu ürünler mutlaka bitkisel ürünler konusunda uzmanlara ve doktorlara danışılıp kullanılmalıdır.

Bir Cevap Yazın