Bisküvili muzlu pasta nasıl yapılır?

pastaBisküvili muzlu pasta tarifi eminiz her evde sıkça yapılır. Bayanlar bunu hem kolay yaptıklarından, hem de oldukça hafif olduğundan her zaman tercih edebilir. Özellikle aniden misafiri gelecekler ya da günü olan kadınların, tarifi kolay olduğundan ve masrafsız olup yapıldığı için vazgeçilmez pasta türleri arasındadır. Bunu çocukların da çok sevmesi nedeniyle, sizler de arada sırada bu pastayı yaparak çocuklarınızı sevindirebilirsiniz. Kalorisi çok yüksek olmadığından ve sütle yapıldığından, diğer tatlılardan daha fazla tercih edebilirsiniz. Dilerseniz bu lezzetli tatlıyı birlikte hazırlamaya başlayalım.

Bisküvili muzlu pasta için gerekli malzemeler

 • 1 paket pötibör bisküvi
 • 2 adet orta büyüklükte muz

Kakao kreması için malzemeler

 • 4 su bardağı süt
 • 3 yemek kaşığı tepeleme un
 • 4 tatlı kaşığı kakao
 • 2 tatlı kaşığı tereyağı
 • 2 su bardağı toz şeker

Üzeri için sos malzemeleri

 • 1 su bardağı süt
 • 1 yemek kaşığı un
 • 1 yemek kaşığı kakao
 • 3 yemek kaşığı toz şeker
 • İsteğe göre beyaz çikolata

Bisküvili muzlu pasta yapımı

Pastayı yapmaya başlamadan önce kakao kremasını hazırlamamız gerekir. Derin bir tencerenin içine dört su bardağı süt koyarak kaynatmaya başlayın. Tenceredeki süt kaynamaya başladığı zaman içine azar azar üç yemek kaşığı unu koyun. Bunun devamlı olarak karıştırılması gerekir. Aksi halde un sütün içinde topaklanır. Dört tatlı kaşığı kakaoyu buna ilave edin. Bu sırada devamlı olarak karıştırmaya devam edin. İçine iki su bardağı toz şekeri ilave edin. Toz şeker eridikten sonra, ayrı bir tavanın içinde eritilmiş olan tereyağını da kakao kremasının içine koyun. Bunu biraz daha karıştırarak ocağın altını kapatın. Kakao kremasının üstünün kabuklaşmaması ve koyulaşmaması için mutlaka arada sırada karıştırmanız gerekir.

Uygun boyda bir tepsinin içine pötibör bisküvilerini enine üçer tane olmak üzere, boyuna ise altışar tane olacak şekilde yerleştirin. Bunun üstüne kakao kremasını sürün. Üzerine bir kat daha pötibör bisküvi koyun ve yine kakao kreması sürün. İki kat bisküvinin ortasındaki bisküvi boş kalacak biçimde sağa ve sola olmak üzere üç kat daha sıralanır. Her sıra bisküvinin üstüne kakao kremasının sürülmesi gerekir. Kabuklarını soyarak, küçük küçük doğradığınız muzları petibör bisküvilerinin ortasına koymanız gerekir. Arzu ederseniz muzları da kakao kremasına batırın. Muzların üstünü pötibör bisküvi ile kapatmanız gerekir. İki kat olacak şekilde pötibör bisküvisi konur ve üstüne kalan kakao kreması kaplanır. Tatlının buzdolabında yaklaşık olarakken az dört saat dinlendirmeniz gerekir.

Şimdi tatlının sosunu hazırlamak için ocağa koyabileceğiniz ayrı bir kap hazırlayın. Sosu yapmak için, bir su bardağı süt, bir yemek kaşığı un, bir yemek kaşığı kakaoyu ve üç yemek kaşığı toz şekeri kabın içerisine koyun. Bu malzemeler iyice birbirine karışıncaya kadar ocağın üzerinde pişirin. Buzdolabında yaklaşık olarak dört saat dinlendirdiğiniz pastanın üstüne bu kakaolu sosu sürün.

Eğer bisküvili muzlu pastanızın görünümüyle göze hitap etmesini isterseniz beyaz çikolata eritin. Bunun için bir tencerenin içine su koyun ve ocağın üzerine alın. Burada su kaynayıncaya kadar bekleyin. Ayrı bir kabın içine beyaz çikolatayı koyun. Bunu kaynayan suyun üzerine yerleştirin. Suyun sıcaklığıyla birlikte beyaz çikolata erir. Beyaz çikolatayı pastanızın üstüne sürün. Daha sonra dilimleyerek sevdiklerinize ikram edin.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın