Bisküvi diyeti nasıl yapılır?

diyetBisküvi diyeti kilosu fazla olan kişilerin bisküviyle zayıflamasını hedefleyen ve son yıllarda oldukça popüler hale gelen bir diyettir. Bu diyeti uygulayanlar gün içinde dokuz adet  diyet lifli bisküvi tüketip, sadece akşam yemeğini yerler. Bu bisküvilerin her biri altmış kalori içerir. Diyet yapılırken alınan lif yüzünden doygunluk hissini arttırmak ve 1000-1200 kalori içeren beslenmeyle kişilerde açlığın azaltılmasına çalışılır. Diyet yapıldığında ayda 4,5 kg verilmesi amaçlanmaktadır. Bu diyetin insanlar için ne kadar sağlıklı olduğu konusunda bazı farklı düşünceler vardır. Diyet sırasında tüketilen bisküvinin içeriğinin kaliteli olması halinde, yapılacak diyet için uygun olur. Fakat sadece akşam protein tüketilmesiyle böyle bir diyetin yapılması uzun vadeli olmamalıdır. Çünkü bisküvinin içeriğinde karbonhidrat bulunmaktadır. Şekerli ve katı yağlı olan bisküviler bu diyet için uygun olmaz. İçeriğinde bitkisel yağ bulunan, tam buğday unuyla yapılmış, içinde yulaf kepeği olan ve kuru meyveli bisküviler bu diyet için uygun olur.

Bisküvi diyeti kısa süreli olmalıdır

İnsanların sadece akşam yemeğinde alacağı sebze ve protein beslenme için yeterli olmaz. Bu diyet tek tip beslenme adı verilen bir diyet konumuna gelir. Yulaf içeriği olan bisküviyle tokluk hissi oluşturulur, ancak uzun dönemde vücuttaki vitamin ve mineral kaybının oluşması gibi yetersizlikler oluşur. Diyette bir aylık sürede sadece 3-4 gün süreyle uygulanması en uygunudur. Uzun süreli yapıldığı zaman, insanda gıda yetersizliği ya da bisküvinin içeriğindeki yulafa karşı alerjik bir etki meydana gelebilir. Bisküviyi insanlar temel karbonhidrat kaynağı olarak tüketmelidir. Ancak bisküvi tek olarak yendiğinde, bu yetersiz beslenmeye sebep olur. Uzun süreçte ise, kişilerde ciddi sağlık sorunları meydana gelebilir.

Bisküvi diyetiyle verilen kilolar kalıcı değildir

Bu diyet sırasında öğünler belli olmadığı için kişinin metabolizmasını yavaşlatan bir etki yapabilir. Kişinin diyetle amaçladığı kiloyu verdirse bile, bu zayıflamanın kalıcı olması sağlanamaz. Diyetin uygulanmasında en önemli unsur, diyetle verilen kilonun kalıcı olmasıdır. Diyetler ortak hedef ise, alınan enerjinin normalden aşağıya düşürülmesidir. Kalıcı şekilde fayda sağlamadıkları için, diyet bırakıldığı zaman, kişide hızlı bir şekilde kilo alma riski bulunur.

Bisküvi diyeti nasıl yapılır?

Diyet yapılırken, kişi gün boyu diyet için üretilmiş olan lifli bisküvilerden dokuz adet tüketir. Akşam yemeği menülerinde ise protein ve sebze içerikli öğünler bulunur. Bisküvilerin bir adedi 60 kalori içerir. Gün boyu alınan toplam kalori miktarı 1200 kalori olarak ayarlanmaktadır. Bir ayda 4,5 kg verdirmeyi amaçlayan diyet, kişilere porsiyon kontrolünü öğretebildiği için, iradeli beslenmeyi öğrenmekte yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın