Biseksüel nedir?

biseksüelBiseksüel erkek ve kadın her iki cinsiyette olan kişilere karşı cinsel yönden ilgi duyan, bu kişilerle duygusal ya da cinsel ilişki içine girme eğilimi gösteren kişilere denir. Biseksüel olan insan her iki cinsiyette olan kişilere eşit oranda ilgi duymayabilir ve zaman içinde ilgi oranlarında değişim gösterebilir. Kişilerin kendisini algılamış olması, biseksüelliğin anahtarıdır. Çoğu insan her iki cinsiyetteki kişilerle ilişki içine girse bile, yine de kendisini biseksüel olarak görmez. Bazen de kişiler sadece tek bir cinsiyetle ilişkiye girmiş olsa ya da kimseyle ilişkiye girmese de, kendilerini biseksüel gibi görürler. Bu özelliğin belirlenmesini sağlayabilecek davranışsal bir test yoktur.

Biseksüel kimlik nasıl oluşmaktadır?

İnsanların bir kısmı kişilerin biseksüel, heteroseksüel ya da eşcinsel olarak doğmuş olduğuna ve kimliğinin daha sonra değiştirilemeyeceğine inanır. Bazı kişilerde bunun toplumsallaşma ya da bilinçli bir seçimle olduğuna inanır. Çok az bir kesimde bu etkenlerin birbirini etkileyip oluştuğuna inanır. Toplumsal, biyolojik ve kültürel faktörler her insan için farklı olduğundan, cinsellik herkes için kişisel bir şekilde işler. İnsanların çoğunluğu biseksüelliği kişilerin geçtiği bir dönem olarak değerlendirmiş olsa da, kişide her cinsel yönelim ayrı bir dönem olabilir. İnsanların farklı olması, kişisel cinsel duyguların  ve davranışların zaman içinde değişmesi çok normaldir. Cinsel kimliğin oluşması ve sağlamlaşmasının devamlılığı olan bir süreç olarak değerlendirilmesi gerekir. Biseksüellik kişilerin kendi eşcinselliklerinin farkına varmış oldukları sürecin bir evresidir.

Toplumda biseksüellik ne kadar yaygındır?

Biseksüelliğin toplumda yaygınlığı hakkında kesin bir şey söylemek oldukça zordur. Çünkü bu konuda yeterli bir çalışma olmamıştır. Bazı araştırmacılar yaptıkları çalışmalarda kadınlar arasında olan biseksüelliğin % 15-25 kadar, erkekler arasındaki oranın ise % 33-46 oranında olduğunu belirlemiştir. Toplumda bu kişilerin çoğunlukla heteroseksüel ya da eşcinsel olarak değerlendirilmesi nedeniyle, biseksüellik genellikle herkes tarafından görmezden gelinir. Kabul edilmesi durumunda insanlar kısmen eşcinsel, kısmen de heteroseksüel olarak görülebilir. Basma kalıp bir biseksüel davranış şekli ya da görünümü olmadığı için, bu kişiler heteroseksüel veya eşcinsel gibi görülür. Bu yüzden bilinçliliğin yükseltilebilmesi için, günümüzde biseksüel kişiler görünür topluluklar yaratmaya başlamışlardır.

Biseksüel ilişkiler nasıl olur?

Bu kişilerde diğerleri gibi çeşitliliği olan ilişki biçimine sahiptir. Bilinenin tersine biseksüel kişinin yanında aynı anda hem erkek, hem de kadın olması gerekmez. Biseksüel insanların çoğu yalnız bir eşle aktif cinsel bir yaşam sürebilirler. Diğerleri aynı cins eşlere veya farklı cinsiyetteki eşlere yönelebilir. Cinsel eğilimlerinin ne olursa olsun, kişilerde cinsel ilişkilerini seçme özgürlüğü bulunmalıdır.

Bir Cevap Yazın