Bilgisayarı kim icat etti?

ilk bilgisayar eniacBilgisayar, hayatımızda öyle yoğun yer işgal eder oldu ki, evlerimiz ve iş yerlerimizden sonra artık mobil versiyonları ile tüm hayatımızın içinde bilgisayarsız olamaz hale geldik.

Bu derece önem verdiğimiz teknolojik ürünü kim, ne zaman, ne şekilde icat etti diye merak etmemek doğal olarak mümkün olamamaktadır.

Birçok kaynak; 1642 yılında Blaise Pascal tarafından geliştirilen hesap makinesini bilgisayarın atası olarak kabul etmektedir. Ancak, bu geliştirilen ürün bugünkü bilgisayarın atası olmaktan uzak, sadece hesaplama yapabilen bir makine olduğundan merakımızı gidermede yeterli olmamaktadır. Bu nedenle bu makinenin evrimini takip etmek durumundayız.

1671 yılında Alman bilim adamı Gottfreid Wilhem von Leibniz bu ilk ürünü bir adım öteye geçirmeyi başarmıştır; zira geliştirdiği ürün dört işlem yapabilen ilk makinedir. 1937 yılında ise bir önemli aşamada daha gerçekleşmiş olup, Howard Hathaway Aiken dört işlem yapabilen makineyi; logaritma ve trigonometri çözebilir hale getirmiştir.

İlerleyen dönemlerde, özellikle de II.Dünya Savaşı sırasında orduların ihtiyaçları doğrultusunda daha ileri makineler, daha hızlı işlem yapıcılar aranır oldu. Bu beklentiyi karşılamak üzere J. Presper Eckert ve John W. Mauchly şanını sıklıkla duyduğumuz; bugünkü bilgisayarlar ile aynı statüde ama kesinlikle aynı büyüklükte olmayan, bir ev büyüklüğündeki bilgisayarı geliştirdiler. Bu bilgisayar RAM’li bilgisayarların atasıdır. 167 m2 büyüklüğünde ve 30 ton ağırlığındaki bu devasa makineye ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer) adı verilmiştir. Bugün bilinen manada bilgisayarın mucitlerinin Eckert ve Mauchly olduğunu söylemek daha uygun olacaktır.

John Presper Eckert, 1919 ve 1995 yılları arasında yaşamış bir elektrik mühendisidir. Babası milyoner bir iş adamıydı. 1944 yılında evlenen Eckert’ın iki oğlu olmuştur. John Mauchly de elektrik mühendisidir. 1907 ve 1980 yılları arasında yaşamıştır.

Eckert ve Mauchly birlikte ilk genel kullanıma uygun ENIAC’tan sonra ilk ticari bilgisayar olarak anılan UNIVAC’ın da icadını gerçekleştirmişlerdir.

Bir Cevap Yazın