Bilgisayar neden yavaş çalışır?

Günümüzdeki bilgisayarın işlemci ve ram özellikleri yeterli düzeydedir. Bu da bilgisayarların yeterli hızda çalışması için yeterlidir. Ancak şimdiki bilgisayarların hemen hemen hepsinde internet vardır. İnterneti olan bilgisayarda olmazsa olmazlardan birisi antivirüs programıdır. Antivirüs programları bilgisayarı gelecek olan saldırılara karşı korur. Önce virüslerin tanımını yapacak olursak; virüsler kötü niyetli kişiler tarafından hazırlanan küçük yazılımlardır. Bu yazılımları kullanıcıların , yüklendiğini antivirüs programı olmadan görmesi zordur. Genel olarak internette bir konuyla ilgili yapılanı araştırmada kullanıcı farkında olmadan tıkladığı yerlerden bilgisayara virüs bulaşabilir. Bir başka yol ise kişilere e-mail ve mesajlar yoluyla dikkat çekici başlıklarla ileti gelir kişi bu başlıklara tıkladığı zamanda bilgisayara virüs bulaşabilir.bilgisayar neden yavaşlar

Virüslerden korunmanın yöntemleri aşağıda sıralanmıştır.

1.Öncelikle bilgisayara tam sürüm bir antivirüs satın alınıp yüklenmelidir. Ücretsiz olan sürümler genelde belli özellikleri kısıtlanmış programlardır bunlarda bilgisayarı tam olarak korumaz.
2.Satın alınan antivirüs programları kurulduğu gibi bırakılmamalıdır. Yeni çıkan virüslere karşı antivirüs programları kendi virüs veri tabanlarını yeni çıkan virüslere karşı güncellerler. Bu nedenle antivirüs programları güncellenmelidir.
3.Araştırma yaparken bilinmeyen, güvenliğinden şüphe edilen sitelerden hemen çıkılmalıdır. Bir internet sayfasına girildiğinde aynı anda birden fazla pencere açılıyorsa bu siteler hemen kapatılmalıdır. Bazen sahte kapatma düğmeleri olur, kullanıcının bunlara da dikkat edilmesi gerekir. İnternet tarayıcısında bulunan işaretten kapatılmalıdır.
4.Gelen e-mail ve mesajları açmadan önce şüphe verici ise bu iletiler hemen silinmelidir. Başlığa tıklandıktan sonra açılan mesajlar ve resimlerden de virüsler bilgisayara kolaylıkla bulaşabilir.
5.İhtiyacınız olan programlar mutlaka olacaktır. Bu programları bilgisayara yüklemek için bir çok güvenli internet siteleri vardır. Bu siteler genelde arama motorlarında üst sıralarda çıkar. Güvenliğinden şüphe edilen sitelerden program yüklenmemelidir.

Yukarıda bahsedilen seçenekler dışında bilgisayarın yavaşlamasını sağlayan birkaç sebep daha vardır. Bilgisayara hiçbir zaman iki antivirüs programı beraber yüklenmemelidir. İki antivirüs programı birbirlerine saldırı gerçekleştirir ve bilgisayar oldukça yavaşlar.

Bilgisayarın fanı yeteri düzeyde çalışmıyorsa işlemci ısınacağı için bilgisayarda yavaşlama ve donmalar olabilir. Bu nedenle masaüstü bilgisayarlar tozdan uzak masa üstünde bulunmalıdır. Eğer buda yeterli değilse bir bilgisayar şirketine bilgisayar götürülüp fanın temizlenmesi veya yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Taşınabilir bilgisayarlar ise tüy kapacak yerlerde kullanılmamalıdır. Örnek olarak yatakta halı üzerinde kullanılmamalıdır. Notebook ve netbook bilgisayarlar toz kapmaması için masaüstünde kullanılması gerekmektedir.

Son olarak bilgisayara deneme amaçlı programlar kurulup kullanılmamalıdır. Bu programlar bilgisayardan kaldırıldıktan sonra kalıntıları bilgisayarda kalmış olacaktır. Programı bilgisayara yüklenmeden önce mutlaka programla ilgili açıklamalar dikkatli bir şekilde okunmalı ve ihtiyaçlar karşılanıyorsa yüklenmelidir.

Bir Cevap Yazın