Bağırsak kanamaları nedir?

Bağırsak kanaması bağırsaklarda bulunan problemlerde dolayı,  buradaki kan damarlarının çatlaması sonucunda meydana gelir. Ağızdan veya makattan gelen taze kanamayla kendini belli eden, kişinin halsizlik hissetmesine neden olan bir rahatsızlıktır. Erken tanı koyulması tedavi için önem taşır. Alt sindirim bölgesinde meydana gelen kanamalar genellikle kalın bağırsaklardan veya rektum bölgesinden dolayı oluşur. Oluşan kanama taze parlak renkte ve gözle görülebilir. Alt sindirim sistemindeki kanamalara en sık hemoroitler sebep olur. Hemoroitlerden kaynaklanan kanamaları, kanamaya sebep olabilecek diğer etkenler olan tümörlerden, iltihabik oluşumlardan ayırt etmek önemlidir. Kalın bağırsak tümörlerinde ya da iyi huylu tümörlerde, kanser oluşumunda önemli bir rol oynar. Bu hallerde gizli ya da açık kanamalar meydana gelir. Kalın bağırsaklarda meydana gelen iltihaplar ve enfeksiyonlarda kanamalara sebep olabilir.

Bağırsak kanamasına sebep olabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

bağırsak kanaması

  • Hemoroitler
  • Anal fistüller
  • İltihabik durumlar (Ülseratif kolit, Crohn hastalığı)
  • Kolorektal polipler
  • Kolorektal kanserler
  • Divertiküler hastalıklar
  • Yapısal damar bozuklukları

Bağırsak kanamasının semptomları nelerdir?

Meydana gelen belirtiler insanlarda olan kanamanın şiddeti ve yerine göre farklılıklar gösterebilir. Rektum ya da kalın bağırsağın alt kısımlarından gelen kanama, dışkıyla karışık halde ya da ayrı bir biçimde taze kan şeklinde oluşur. Üst sindirim sisteminden dolayı oluşan kanamalarda ise, siyah renkte, kötü kokulu, cıvık bir dışkıyla birlikte olur. Bunun yanında kahve telvesi şeklinde ya da taze kan halinde kusma da oluşabilir. Gizli kanama olması halinde, dışkıda renk değişimi olmayabilir. Ani olarak başlayan kanamalarda halsizlik, sulu ishal, kramp tarzında karın ağrısı, solunumda güçlük çekme yaşanabilir. Hastanın şoka girmesi halinde idrar miktarında azalma, tansiyonun düşmesi, nabızda hızlanma görülür. Hastaların cilt renkleri solar, güçsüzlük, halsizlik ve uyku hali meydana gelebilir. Gizli kanamalarda hastalarda aynı zamanda anemi hastalığı gelişir.

Bağırsak kanamasının tanısı nasıl yapılır?

Öncelikle kanamanın olduğu yer tespit edilmelidir. Hastanın fiziki muayenesi yapılarak, öyküsü dinlenmeli. Dışkının rengi incelenmeli, dışkılama alışkanlıkları öğrenilmeli, karın ağrısı ve karında hassasiyet olup, olmadığı sorgulanmalıdır. Bu bilgiler kanamanın yeri hakkında önemli bilgiler verecektir. Dışkıya demir, bizmut ve tüketilen bazı yiyeceklerde kanama görünümünü vereceğinden, mutlaka dışkı tahlili yapılmalıdır. Yapılacak tam kan sayımı hastalardaki kansızlığın belirlenmesine faydalı olacaktır. Endoskopi hem kanamanın teşhisinde, hem de tedavisinin yapılmasında önemli bir tetkiktir. Ciddi kanamaları olan hastalarda kanayan bölgeyi bulmak için, anjiyo sırasında renkli bir ilaç verilip, sindirim sisteminin kan damarları özel bir ekrandan görüntülenir. Bazı hallerde bu işlem sırasında damara ilaç verilerek, kanama önlenebilir. İnce bağırsak kanamalarında başka bir tanı aracı olan, radyonüklid sintigrafi kullanılarak kanayan bölge tespit edilebilir. Bu yöntemde hastanın damarına radyoaktif madde verilip, özel bir kamera yardımıyla kanamanın olduğu bölge tespit edilir.

Bağırsak kanaması tedavisi nasıl yapılır?

Endoskopik yöntem kanama olan bölgeyi gösterdiği gibi, tedavisine olanak sağlayan önemli bir etkendir. Kanamalarda bölgeye kimyasal madde enjekte edilip, ısı tedavisi uygulanıp, kanayan bölgenin koterizasyonu yapılarak, kanamalar kesilebilir. Kanama durduktan sonra ilaç tedavisi uygulanarak, kanamanın tekrarı engellenmeye çalışılır. Kalın bağırsaklarda oluşan poliplerin endoskopik yöntemle çıkarılması kanamayı kontrol altına alacaktır. Endoskopi yetersiz kaldığında ya da ağır kanamalarda cerrahi yöntemlerle hasta ameliyata alınır.

Bir Cevap Yazın