Bıldırcın yumurtasının faydaları nelerdir?

bıldırcınTavuk yumurtasıyla kıyaslandığı zaman daha fazla besin değerine sahip olan bıldırcın yumurtası, toplum içinde hak ettiği yeri bulamamış bir besindir. Ağırlığı karşılaştırıldığında, 5 tane bıldırcın yumurtasının ağırlığı, 1 tane tavuk yumurtasına eşdeğer iken, besin değerleri dikkate alınırsa bunun tam tersinin olduğu görülür. İçeriğinde tavuk yumurtasıyla kıyaslandığında 5 kat daha fazla değerde fosfor, 9 kat kadar protein, 8 kat daha fazla demir içeren bir yumurtayı görebiliriz. Vitamin içeriği açısından da bıldırcın yumurtası B1 ve B 12 vitaminlerini daha fazla içerir. Bıldırcın yumurtasını aynı tavuk yumurtasını yaptığınız gibi pişirerek tüketebilirsiniz.

Bıldırcın yumurtasının faydaları nedir?

  • Süt ve balla karıştırılan ve bu şekilde tüketilen bıldırcın yumurtası, öksürüğe, astım ve alerjiye karşı faydalı olmaktadır.
  • Bıldırcın yumurtası doğal bir antibiyotik olarak kabul edilir.
  • Üst solunum yolu enfeksiyonları için faydalı olmaktadır
  • Afrodizyak etkisi nedeniyle cinsel gücün artmasına sebep olur
  • Vücudu güçlendirir ve zindelik verir
  • Çocukluk çağındakiler için vitamin değeri yüksek bir besin kaynağıdır. Çocuklarda bedensel ve zihinsel gelişimlerine yardımcı olmaktadır.
  • Çocukların bağışıklık sistemini güçlendirici ve iştahı açan etkileri bulunur
  • Vücudun protein eksikliğini gideren bir besindir.
  • Ameliyat olan hastaların iyileşme sürecini hızlandırıcı bir besindir.
  • Özellikle astım hastalığı için kullanılan bıldırcın yumurtaları doğal ortamlarda yetişen bıldırcınlarda temin edilmelidir. Çünkü doğal ortamda yetişmiş olan bıldırcınlar astıma iyi gelecek otlarla beslenir. Üretim yapılan bıldırcınlar ise, hazır yemle beslenir.

Bıldırcın yumurtası tüketilirken dikkat edilmesi gerekenler

Bu besin özellikle bebeklerde bıldırcın yumurtası verilirken dikkat edilmesi gerekir. Bu kadar faydalı bir besin olmasına rağmen, yumurtanın içeriğinde bulunan yüksek protein miktarı bebeklerde henüz tam olarak olgunlaşmamış böbreklerine daha fazla yük bindirir. Bu etkisinden dolayı bebeklerde bıldırcın yumurtası tüketiminin sınırlandırılması gerekir. Çok fazla bir şekilde bıldırcın yumurtası tüketen çocuklarda erken ergenlik dönemine geçişin daha çabuk olduğu araştırmalarda tespit edilmiştir. Bu yüzden bebeklere bıldırcın yumurtası vermek için, mutlaka doktora danışılması gerekmektedir.

Bıldırcın yumurtası kullanımı

Çocuklar için verilecek bıldırcın yumurtası rafadan şekilde pişirilmelidir. Rafadan pişirilmiş olan yumurta vücutta proteinleri daha etkili bir şekilde kullanılmasını sağlar. Çocuklar için sadece yumurtanın sarısı pişirilmeden çiğ verilebilir. Bıldırcın yumurtasının akında olan özel bir proteinin vücuttaki B vitaminlerini etkisiz hale getirmesi yüzünden çiğ olarak tüketilmemesi gerekmektedir. Bıldırcın yumurtasını bir bardağın içine koyup, bir kaşık balla beraber iyice karıştırın. Bunun üstüne süt koyun. Bu hazırlanan karışım oda sıcaklığında olmalı. Bunu 15 gün süreyle her sabah aç karnına içmek için hazırlayabilirsiniz. Bu hastalardaki öksürük ve alerjik etkilerin giderilmesi için kullanılır. Bu sürenin sonunda, yine ayda 5-10 yumurta tüketilecek şekilde aynı kür yapılabilir. Bunu tekrar 3 ay boyunca uygulayabilirsiniz.

Bıldırcın yumurtası stres ve yaşlanma etkilerini giderir

Bu konuda yapılan araştırmaların sonucuna göre bıldırcınlar için verilen likopen maddesi yüzünden, bunlardan elde edilen yumurtalarda stres ve yaşlılık etkilerini giderici bir etki tespit edilmiştir. Likopen maddesi domatese rengini vermektedir. İnsanlarda vücutta doku yıkımını engelleyen likopen, bıldırcınlara verildiği takdirde, yumurtaya geçer ve daha fazla yarar sağlar. Bu yumurtaları tüketecek olan kişilerde kan oranı yüksek çıkar, stres azalır ve doku yıkımı olmadığı için, yaşlanma geciktirilir.

Bir Cevap Yazın