Biberiyenin faydaları nelerdir?

biberiyeAnavatanı Akdeniz olan biberiye bitkisi ballıbabagiller familyasına aittir. Sağlığa faydalarının yanı sıra süs bitkisi olarak da kullanılan biberiye, eskiden Büyük Britanya’da sadakatin sembolü olarak görülür ve düğünlerde dekoratif amaçlı kullanılırmış.

Cineol, pinen, campfer, carnosol, borneol, bornylasetat ve verbenon içeriğindeki başlıca maddelerdir. Bu bileşim sayesinde biberiye antispazmodik etki göstererek mide ve bağırsak sorunlarını çözmekte, kan dolaşımını artırmakta ve hafıza problemlerine iyi gelmektedir.

Yapılan araştırmalarla biberiyenin içindeki carnosol maddesinin kansere karşı koruyu bir etkinlik gösterdiği bildirilmiştir. Antikanserojen özelliğiyle biberiye özellikle meme kanseri hücrelerinin üremesini engellemektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek, vücudun daha fazla oksijenlenmesine yardım ederek toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırmak, konsantrasyonu artırmak, hazımsızlığı gidermek ve kabızlığı önlemek, stresi azaltmak, orta şiddetli ve migren gibi çok şiddetli baş ağrılarını hafifletmek, kan şekerini düşürmek biberiyenin diğer önemli faydalarıdır. Bu şifalı bitki ayrıca yorgunluğa ve üşümeye de iyi gelmektedir.

Biberiyeden hazırlanan bitkisel yağ da, koku sinirlerini uyararak hem solunum sistemini hem de dolaşım sistemini canlandırdığından, şifa amaçlı kullanılmaktadır. Özellikle romatizmadan şikayet edenler harici kullanımla biberiye yağının olumlu etkilerini yaşayabilirler.

Sıklıkla baş ağrısı çekenler, bu yağı koklar ve şakaklarını ovarlarsa baş ağrıları hafifler. Bu amaçla evde veya ofiste biberiye yağı bulundurmak faydalıdır.

Saç dökülmesi problemi olanlar için de biberiye oldukça yararlıdır. Saçı besleyen bitkilerden biri olduğundan biberiye yağıyla hazırlanacak doğal maskelerle saç dökülmesi azaltılabilmektedir.

Stresi azaltan biberiye bu etkisiyle uyku problemlerini de çözebilecek güçtedir. Uykusuzluk çekenler akşamları yatmadan önce bir bardak biberiye çayı içerlerse kolay ve rahat uyuyabilirler. Daha güçlü bir etki için biberiye ve melisa birlikte kullanılabilir.

Biberiye çayı hazırlamak için bir tatlı kaşığı biberiye bir bardak kaynamış suyla haşlanır ve 5 dakika demlenmeye bırakılır. Süzüldükten sonra arzu edilirse bir çay kaşığı bal ve limonla tatlandırılarak içilir.

Bir Cevap Yazın