Benzin nedir?

Ham petrolün kimyasal işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen benzin, günümüz dünyasının hala en büyük enerji kaynaklarından biridir. Otomobil dünyasının vazgeçilmezi olarak adlandırılan benzinin önemi, dünya petrol rezervlerinin her geçen gün biraz daha azalmasıyla birlikte daha da artmış durumdadır. Hidrokarbon içermesinden dolayı yakıt olarak kullanılan benzin, tarihsel süreç içerisinde birçok kimyager tarafından işlenmiş ve sürekli olarak geliştirilerek günümüze gelmiş bir maddedir. Kömürün işlenmesiyle de sentetik olarak elde edilebilen benzin, ayrıca karbon monoksit ile hidrojenin birleşmesi ile de elde edilebilir.

Benzin sentetik olarak ve karbon monoksit bileşenleriyle elde edilebilse de, her iki yöntemle elde edilen benzinin kalitesi çok düşüktür. Ayrıca bu yöntemlerle elde edilen benzinin kalitesinden öte, üretim maliyetleri de oldukça yüksek olduğu için günümüzde kullanılmamaktadır. Ancak geleceğe yönelik umut vaat eden çalışmalar da devam etmektedir. Günümüz modern dünyasında kullanılan benzin, organik bileşenlerin birbirinden ayrılmasıyla elde edilir. Katalitik ya da ısının bozulmasıyla elde edilen benzin, modern dünyada yakıt olarak kullanılan benzinin elde edilme yöntemidir.

Bu şekilde elde edilen benzinin en yaygın kullanım alanı içten yanmalı motorlardır. Ayrıca organik kimya alanında da bir çözücü olarak kullanılan benzin, bazı özel ayarlı sobalarda yakıt olarak da tercih edilmektedir. 32 ile 210 derece arasında değişen kaynama noktası ile içten yanmalı motorlar ve dolayısı ile otomobil sanayisi için ideal bir yakıt konumuna dönüşen benzin, araçlarda kullanılabilmesi için bir takım işlemlerden geçirilir ve sonuçta “ticari benzin” elde edilir. Farklı hızlarda ve basınçlarda aralıksız olarak yanamaya devam edebilen ticari benzin, ayrıca soğuk havalarda da araç motorlarının rahat bir şekilde çalışabilmesi için belli bir oranda buharlaşma kapasitesine de sahiptir.

Soğuk havadaki bu özelliği sıcak havalarda tam ters biçimde işleyerek, sıcak günlerde aşırı buharlaşma nedeniyle motorun boğulmamasını sağlar. Ticari benzinde aranan özelliklerden bir diğeri ve en önemlilerinden biri de, kolay ve sorunsuz bir şekilde depolanabilmesidir. Ticari benzin araç deposu içerisinde uzun süre saklanabilir ve herhangi bir oksitlenmeye yol açmaz. Buji sorunları ve karbüratör buzlanması arızalarının da asgari seviye olmasına özen gösterilir.

Bir Cevap Yazın