Beagle köpeklerin özellikleri nelerdir?

beagleBeagle cinsi köpekler, çocuklarla güzel anlaşan, hoşgörülü, oyun sever, heyecanlı ve meraklı bir köpek cinsidir. İnsanların iyi bir yoldaşı olan bu köpekler, diğer köpek ırkları ile de iyi geçinir. Saldırgan değildirler, fakat evin içinde bulunan kedi gibi başka evcil hayvanlarla iyi geçinemezler. Hoşgörülü ve sakin tavırlarıyla, özellikle bebeklerle ve çocuklarla güzel anlaşırlar. Meraklı ve gözlemci bir köpek cinsi olduklarından dolayı bekçi köpeği olarak bile kullanılabilirler. Bu özelliği dışında iz sürme özelliği de gelişmiş olduğu için, avcılar tarafından av köpeği olarak ta insanlara yardımcı olurlar. Akıllı ve sosyal bir cins oldukları için, her yerde kendilerini kabul ettirirler. Bu köpek türleri akıllı bir tür olduğundan dolayı eğitimleri düzgün verildiği zaman insanlara iyi bir can yoldaşı olabilirler. Yalnız kalmaktan hoşlanmayan bu köpek ırkını evde uzun süre yalnız bırakmamalısınız. Hatta imkan varsa çift olarak bile beslenebilir. Kendi bildiklerini uygulamayı seven, özgür ruhlu bir tür olduklarından dolayı yalnız bırakılmaları halinde evden uzaklaşabilirler. Beagle ırkı, yaşlı ve tembel olan insanların beslemelerine uygun bir ırk değildir. Çünkü hiperaktif bir yapıya sahip olduklarından, içlerindeki enerjileri harcamak için sahiplerinin yüksek enerjisine ihtiyaçları var.

Kökeni

Bu köpek ırkının Elizabeth zamanında Harrier ve eski İngiliz tazısının çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıktığı varsayılmaktadır. Elizabeth Beagle olarak ta adlandırılan minyatür türü de vardır. Bu Beagle türü yaklaşık olarak 10 kg ağırlığında ve 30 cm civarı boyundadır. Daha önceleri avcılar bu köpekleri atların terkisinde ava götürürlerdi.

Beagle köpeklerin yapısal özellikleri

Bu köpek cinsleri çoğunlukla tüylerinin uzunluklarına göre ayrı özelliklere sahiptir. Yumuşak ve sert tüylü olarak iki farklı türü vardır ve özellikleri de farklıdır. Bu ırkın koku alma duyuları oldukça gelişmiştir. Bu özellikleri sayesinde ilk olarak 1300 lü yıllarda tavşan avı sırasında avcılar tarafından kullanılmışlar. Günümüzde de genellikle sülün, bıldırcın ve yaban tavşanı gibi hayvanların avında kullanılırlar. Bazı yörelerimizde balık avında bile kullanılabilirler. En önemli özelliği olan koku alma özelliğinden yararlanmak için, narkotik köpeği olarak ta kullanılırlar. İnsanlara iyi bir arkadaş ve dost olabilirler. Ömürleri yaklaşık olarak 12-15 yıl arasında değişir. Erkekler genellikle 10-11 kg ağırlığında, dişiler Beagle’lar ise 9-10 kg ağırlığında olurlar. Boyları da 30-36 cm arasında değişir. Evde beslenmek için uygun sayılabilecek köpeklerdendir. Ancak yüksek enerjilerinden dolayı aktivite ihtiyaçları vardır ve sıkça dışarıya çıkarılmalıdırlar. Enerjilerini harcayacakları geniş bir alanda oyun oynayıp zaman geçirebilmelidirler. Bu ırktaki köpeklerin tasmasız dolaşması tavsiye edilmez. Çünkü diğer hayvanların peşinden gitme olasılıkları oldukça yüksektir.

Kaygan, kısa yapılı tüyleri vardır. Bu sebeple tüylerinin bakımı hiç zor değildir. Fazla tüy dökümü yaşamadıklarından tıraş edilmeleri de gerekmez. Tüylerinin rengine göre 3’e ayrılırlar. Bunlar; kızıl ve beyaz, sarı ve beyaz, turuncu ve beyazdır. Kafatası yuvarlak ve geniş yapıda olan Beagle ırkının ağız ve burun yapısı ise düz ve karedir. Burun deliklerinin geniş olması ise daha güçlü bir koku alma duyusuna sahip olmalarına yardımcı olur. Kulak yapıları ise sarkık ve uzundur. Ayakları güçlü ve geniş bir yapıya sahiptir. Bu onların koşma sürelerini uzatır. Ilıman bir iklime uyum sağladıklarından dolayı, soğuk havaların yaşandığı yerlerde yaşamaya uygun bir ırk değildirler.

Bir Cevap Yazın