Başkanlık sistemi ülkemiz için zararlı olur mu?

Uzun zamandır başkanlık sistemi tartışılıyor ülkemizde. Birileri en iyisi bizim için parlamenter sistem diyor. Tabi bunu sürekli savunmalarını belli sebepleri var. kendilerini eğer başkanlık sistemi gelirse hiçbir zaman iktidarda göremeyeceklerini sanıyorlar. Aslında sistemin devem etmesi halinde bile, ülkenin gelişmesinde destek değil, köstek olanlar yine de iktidara gelemeyecekler.29-ile-super-baskanlik-sistemi-geliyor-2

Başkanlık sistemi zararlı olmaz

Başkanlık sisteminin kurgusu iyi yapılırsa, hiçbir zaman zararını görmeyiz. Kurgusunun temel yapı taşı da seçim olmalı. Milletin tercih etti balkanın seçiminin ve güvenin her zaman sağlanması, başkanlık sisteminin iyi işlemesini sağlar. Eğer vazifesini iyi yapamayan bir başkan gelirse, hemen seçimle devrilmesi söz konusu olmalı.

Tek adamlığa gider mi?

Bugün gülünç bir iddia olarak tek adamlığa gider gibi bir takım laflar var ortada. Ama seçimin olduğu bir yerde tek adamlık asla olmaz. Bu sebeple bu iddiayı ortaya atanların korkuları, kendilerinin tek yenik kişi olacaklarını hesaplamaları. Bakın bugünkü sistem içersinde öyle veya böyle yasama meclisine ancak girebilen partiler var. Fert olarak bunlar başkanlık seçimine girseler asla seçim kazanamazlar. Bu da ülkenin kaderinde ilelebet tasarruf sahibi olamamaları demek. Bir şekilde bu kaderleri değişebilir. Oda halkın yanında her zaman olduklarını savunacak, hizmet yapacak bir lideri çıkarabilmeleri. Ama sizin de gördüğünüz gibi hizmet mazisine sahip bir fert kendilerinde yok.

Neden başkanlık sistemi?

Ülkemiz eskisinden daha hızlı bir şekilde gelişiyor ve büyüyor. Önemli projeler planlanıyor ve uygulanıyor. Ancak bazı nedenlerden dolayı bu projelerin önü kesilmek isteniyor. Bu da dünya sehnesinde gelişen bir ülke konumumuza zarar veriyor. Sistemin çarklarının daha hızlı bir şekilde dönmesi adına başkanlık sistemine ihtiyaç duyuluyor. Ama bunu anlamayan kişiler hala var.

Bir Cevap Yazın