Ayasofya camisi neden açılmamalı?

Ülkemizde son zamanlarda Ayasofya camisinin açılmasına yönelik kamuoyu hareketi var. Bu hareket umarım meyvelerini verir ama Ayasofya camisinin açılmasıyla elde edilebilecek olan bir şey şuanda yok. Bu nedenle zaman olarak caminin açılmasının pek bir anlam ifade etmeyeceği açık. Ama en kısa zamanda ortamın oluşarak açılmasını bende istiyorum.Turkey-3019_-_Hagia_Sophia_(2216460729)

Cumhuriyetin ilk yıllarlında -1936- Ayasofya müzeye dönüştürülerek, Fatihin mirasına helal getirildi. Bu ecdadımızın ruhuna vurulmuş büyük bir hançerdi. Umarım bu hatayı telafi edebiliriz. Ama caminin açılması halinde öksüz kalacağı da aşikar. Çünkü yanı başında bulunan Sultanahmet camisine gereken önemi veremeyen bir millet var.

Biliyorsunuz en son başbakanın Ortaköy camisini açılışı sırasında Ayasofya’nın da açılması yönünde bir talep oldu. Başbakanımızda hele bir Sultanahmet camisinin saflarını sabah namazında dolduralım da ondan sonra gerisi gelir mahiyetinde bir konuşma yaptı. Bu çok doğru bir tespit. Henüz camilerimizin dolmaya başlamadığı bir zamanda, Ayasofya camisini açarak öksüz bırakmak daha büyük bir saygısızlık olur.

Yapmamız gereken nedir?

Öncelikle gençliğin kabine vurulmuş mührün kaldırılması gerekir. Ortalıkta rahatça flört eden bir geçlik varken, aynı zamanda eğlence kültürü içerisinde kalmış, alkole düşkün bir takım gençlik zümresi varken, vazifemiz bu mühürlü olan kalplerin İslam ısındırılması olmalı. Enerjimizi buna harcamalıyız. Ayasofya’nın açılmasını istemek, şekilcilikten ibaret kalır. Asıl olan ise, tebliğdir. Her zaman diri kalacak olan ve önemli olan husus budur. Maslahat icap ettiği zaman zaten caminin açılması kendiliğinden olacaktır. Ama zulüm 1453’de başladı diyebilen bir gençlik hale varken, önceliğin cami olması pek bir alam ifade etmez.

Gençliği kurtaralım

Üniversite öğrencilerine bira promosyonunu gördüğüm zaman çok üzüldüm. Birileri büyük devlet olalım diye uğraşırken, birileri de büyük devletleri çöküşüne neden olan alkolü gençliğin içmesi için teşvik ediyor. Kitap, bilgi, fikir ise geride kalıyor. Şimdi bunları düzeltmek için çaba harcamak gerekirken, neden Ayasofya?

 

Bir Cevap Yazın