Baş ağrısı nedir, türleri nelerdir?

bas agrisiBaş ve boyun bölgesinde görülen ağrılı durumlara “baş ağrısı” adı verilir. Baş ağrısı çoğu zaman sadece geçici bir rahatsızlık hali iken, bazen de önemli hastalıkların habercisi bir semptom niteliğindedir.

Baş ağrısı sebepleri arasında migren, sinüzit, beyin tümörleri, dehidrasyon, kan şekerinde düşme gibi etkenler ve hastalıklar bulunabilmektedir.

En yaygın görülen baş ağrısı tipleri şu şekildedir:

Migren: Ataklar halinde gelen, atak süresinin 4 ile 72 saat arasında değiştiği baş ağrısı tipidir. Migren, baş ağrısı tipi olmakla anılırken, son dönemde başlı başına bir hastalık olarak anılmaktadır. Migren tipi ağrılar, orta şiddette ve daha yüksek şiddette olabilmektedir. Bu ağrılar, kişnin günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyen ağrılardır. Ağrı genelde başın tek tarafında kendini belli ederken, bazen çift taraflı da olabilmektedir. Ağrının türü kişiyi bunaltıcı şekilde, zonklama türündedir.  Işığa ve sese aşırı duyarlılık oluşur. Migrenin de çeşitleri bulunmaktadır:

  • Auralı migren
  • Aurasız migren

Auralı migren türünde, hasta ağrının gelişinden önce görme ile ilgili bazı yakınmalar yaşar. Parlak ışık ve zikzaklar görme, çift görme, görme kaybı, yarı veya tam görmeme gibi bulgular 5 ile 60  dakika arasında sürer. Sonrasında ağrı başlar.

Gerilim tipi baş ağrısı:  Baş ağrıları içinde en sık görülen tiptir. Başın bir bölgesinde değil genelde dağınık şekilde hissedilir. Migrenden farklı olarak hasta ses ve ışık duyarlılığı nedeniyle bir kuytu yer aramaz, aksine gezip tozmak ister. Bu tip baş ağrıları yaşayan kişiler “migren” olduklarını düşünürler, ancak her iki tip baş ağrısı arasında ciddi farklılıklar bulunmaktadır.

Cluster (Küme) baş ağrısı: Cluster baş ağrıları baş ağrıları içinde en şiddetli olanıdır. Özellikle gözün içinde ve/ veya çevresinde görülen şiddetli ağrıdır. Bu tip ağrıların bilinen bir sebebi yoktur. Kronik bir şekilde ömür boyu görülebilen önemli bir rahatsızlıktır.

Bir Cevap Yazın