Baş ağrısı nasıl geçer?

baş ağrısıBaş ağrısı olduğunda, öncelikle bu baş ağrısı eğer tıbbi bir müdahele gerektirecek şekilde şiddetli ise hastanın kullandığı ilaçları bırakmaması gerekir. Fakat ara, ara gelen ve kronik hale gelmemiş bir baş ağrınız varsa bitkisel yöntemlerden yardım alarak ağrı giderilebilir. Doğal bitkisel yöntemler baş ağrısını giderdiği gibi hastaları hemen ilaç kullanmaya teşvik etmez.

Baş ağrısı bazı zamanlarda tüm gününüzü kötü bir hale getirerek mahvedebilir. Genellikle sinirlilik, uykusuzluk yaratan ve stresli bir gün geçirmenize sebep olan baş ağrısı için önce moralinizi iyi tutmanız gerekir. Ardından hava değişimi, başınıza masaj uygulamak ve bitki çayları baş ağrısı için iyi gelebilir. Kandaki oksijenin azalması ve kan basıncındaki değişimler baş ağrısına sebep olacak etkenler arasında yer alır.

Baş Ağrısı İçin Ne Yapılmalıdır?

  • Sessiz bir ortam ve loş ışık, stres kaynaklı baş ağrıları için en iyi çözümler arasındadır. Bunun için önce fazla ağır olmayan bir ağrı kesici içmeli ve ardından kendinize sessiz bir ortam hazırlamalısınız. Sessizlik içinde ışıkları kapatın ve kendinizi rahatlatın. Bu yöntem özellikle migrene dayalı baş ağrılarını geçirdiği gibi sakinleşmenize ve ferahlamanıza da sebep olacaktır.
  • Açık havada yürüyüş, özellikle gerilim tipi görülen baş ağrıları için temiz havada yapacağınız yürüyüş veya havadar bir yerde kendinizi dinleyerek stresinizi atmanız ağrının dindirilmesine de iyi gelir. Aynı zamanda kendinizi iyi hissettiğinizde akşam yürüyüşünü deneyin.
  • Masaj yapma, nane yağı ya da baş ağrısına iyi gelen diğer yağlarla alın bölgenize masaj yapmalısınız. Bunun için parmak uçlarınıza bu yağı sürerek ardından da burun deliklerinden üst kısmına ve alına doğru masaj yapın.
  • Sıcak duş almak, hem sakinleşmenize yardımcı olacak, hem de gevşeyip sizi rahatlatmaya yarayacaktır. Eğer duşa girmek için kendinizi iyi hissetmezseniz, ayaklarınızı sıcak su dolu bir kabın içine alıp bekletebilirsiniz.
  • Soğuk kompres yapılması, baş ağrınızın geçmesi için uygun bir bezi soğuk su ile ıslatarak başınızın üzerine koyun. Bir kaç dakika içinde, baş ağrınızın geçtiğini fark ederseniz.
  • Terlemek, baş ağrınızı terleme yöntemiyle de giderebilirsiniz. Bunu yapmak için yüzme, bisiklete binmek ve yürüyüş yapmak gibi aktivitelerden yararlanabilirsiniz. Ayrıca düzenli yapılacak aerobik hareketler de baş ağrısının giderilmesinde fayda sağlar. Bunun gibi yoga ve meditasyon tekniği de kişileri sakinleştirip, gerginliğin giderilmesinde yararlı olur.

Bir Cevap Yazın