Banyo tuzu nedir?

Yorucu bir günün ardından yapılan banyonun rahatlatıcı etkisi tartışılmazdır. Bu banyonun etkisini artırmak için kullanılan banyo tuzları ise, hem rahatlamanın dozunu artırır, hem de muhteşem aromaları ile oluşturduğu koku terapisi sayesinde sadece bedene değil, ruha da canlılık verir. banyo tuzuTüm bu özellikleri sayesinde de banyo tuzları son dönemin en çok tercih edilen banyo sarf malzemeleri arasında yerini aldı.

Banyo tuzu, bir tür kristal tuzdur. Magnezyum ve sülfat içeren bir karma yapısı vardır. İnce kum tarzında formu da; kalın, iri kristaller tarzında formu da bulunmaktadır. Farklı aromalar ve farklı mineraller içeren banyo tuzlarının doğal olarak etkileri de farklı olabilmektedir.

Banyo tuzları, etkilerinin artmasını sağlamak amacı ile bazı esansiyel bitkisel yağlar ile kombine edilebilmektedir.

Banyo tuzunun faydaları nelerdir?

Banyo tuzu ile yapılan banyo rahatlatır, negatif enerjiyi alır, toksinlerden arındırır. Gözenekler açılır. Açılan gözenekler sayesinde hava alan cilt parlaklaşır, renk kazanır. Aromalar ile aromoterapi gerçekleşirken, sadece beden değil, ruh da dinlenir. Stresden arınılır. Gerçek bir dinlenme yaşanır.

Banyo tuzları kaslarda oluşan krampların, her türlü kasılmanın gevşeyerek açılmasını kolaylaştırır. Uzun süre ayakta durmak, uzun süre kalkmadan oturmak, rahatsız ayakkabılar giymek, çok yürümek ya da koşmak gibi nedenlerden ötürü yorulan, şişen, ödem yapan ayakları rahatlatmanın en etkili yolu banyo tuzu ile yapılan ayak banyosudur. Ayak banyosu için, ayak bileğinize kadar yükselecek miktarda ılık suya, yarım bardak kadar banyo tuzunu ekleyip karıştırın; oluşan solüsyonda ayaklarınızı 5-10 dakika dinlendirin. Arada masaj yapmanız kan dolaşımını hızlandıracağından etkiyi de artıracaktır.

Stresin vücuda olan zararları artık herkesçe bilinen modern çağ sorunları arasında başı çekmektedir. Stresin neden olduğu adrenalin yükselmesi, aynı zamanda vücutta magnezyum oranının düşmesi demektir. Magnezyum yönünden zengin içeriğe sahip olan banyo tuzları, cilt yoluyla emilen magnezyumun etkisi ile stresin negatif fizyolojik etkisini yok eder.

Banyo tuzu ile banyonun en önemli etkilerinden biri, gün boyu vücutta biriken kir ve toksinlerin vücuttan tamamen uzaklaşmasının, cildin iyice temizlenmesinin, gözeneklerin açılmasının sağlanmasıdır. Bu yolla hem toksinlerden arınma söz konusu olmakta, hem de cilt açılan gözenekler sayesinde nefes alarak daha canlı daha parlak bir görünüme kavuşmaktadır.

Bir Cevap Yazın