Alçıpan uygulaması nasıl yapılır?

alçıpan nedirİki tarafı kağıt kaplı bir levha olan alçıpan, adından da anlaşılacağı üzere alçıdan üretilmektedir. Genellikle asma tavan ya da duvar yapımında kullanılan alçıpan, ses yalıtkanlığı iyi bir malzeme olduğundan, apartmanlarda sıkça tercih edilmektedir. Kolay ve çabuk uygulanabilir bir malzeme olan alçıpan, inşaat sektöründe en çok tercih edilen alçı malzemelerinin başında gelmektedir. Yine, yangına dayanıklı ve hafif oluşu da alçıpanın en çok tercih edilme sebepleri arasında yer oluyor.

Amerika’da kullanılmaya başlanması ile tüm dünyaya hızla yayılan bir inşaat malzemesi olan alçıpan, gelişmiş ülkelerde modern yapılanma denildiğinde akla ilk gelen malzemelerden biridir. Konutlarda, ticari ve sanayi yapılarda sıkça tercih edilen alçıpan, Türkiye’de deprem sonrası yapılan binalarda daha çok tercih edilmeye başlanmıştır.

Belli normlarda üretilen ve düzgün yüzeyli plakalar olan alçıpan, iç yerden duvara kadar her alanda kullanım sağlamaktadır. Dış duvarları bitmiş binalarda kullanılan bu malzeme ile asma tavan, bölme duvar, yer döşemesi ve kuru sıva uygulamaları yapılmaktadır. Mekan yaratma amaçlı kullanılan bölme duvarların yapımında da sıkça kullanılan alçıpan, inşaat ve dekorasyon sektöründe önemli bir malzemedir.

Alçıpanın en avantajlı özelliklerinden biri, bu malzeme kullanılarak yapılan bölme duvarların kolayca demonte edilebilmelidir. İş yerleri, ofisler ve hastane gibi mekanlarda sıkça tercih edilen bölme duvarı, böylelikle daha farklı şekillerde tekrar dekore ettirebilirsiniz. Mekanı dilediğiniz zaman genişletme, dilediğiniz zaman küçültme imkanı sunan alçıpan, klasik yapı malzemelerine oranla çok daha az ses yalıtımı sağlaması yönüyle de, iş yerleri, okul ve hastane gibi ortamlarda sıkça tercih edilmektedir.

Bir Cevap Yazın