Bahattin Sofuoğlu kimdir?

Bahattin Sofuoğlu, Türkiye’de büyük başarılar elde etmiş motosikletçilerimizden biridir. 1978, Adapazarı doğumludur. Trabzonlu motor tamircisi İrfan Sofuoğlu’ nun oğlu, yine motosiklet yarışçısı olan Sinan Sofuoğlu ve Kenan Sofuoğlu’nun ağabeyidir. Sofuoğlu kardeşler, gerek Türkiye’de gerek yurtdışındaki yarışmalarda birçok şampiyonluklar elde ettiler. 50 si uluslararası yarışlarda olmak üzere 650 kupa kazandılar.

1997 19 yaşında yarışmaya başlamıştır.

1998 Babasının izni ile Bursa Drag yarışına katıldı.

1999 Askere gittiği için yarışlara bir yıl ara verdi.

1999 17 Ağustos Gölcük depreminde Adapazarı’ndaki evleri depremin başlamasından 10 saniye sonra yıkıldı. Sofuoğlu kardeşler apartmanlarında yaşamını yitiren 15 kişiden daha şanslı idiler ve göçük altından sağ kurtarıldılar.

1999 Türkiye Motosiklet Pist Şampiyonası, Superstok 600cc A sınıfı şampiyonu oldu.

2000 Türkiye Motosiklet Pist Şampiyonası, Superstok 600cc A sınıfı şampiyonu oldu.

2001 Türkiye Motosiklet Pist Şampiyonası, Superstok 600cc A sınıfı ikincisi oldu. (Yarışın birincisi kardeşi Sinan Sofuoğlu, üçüncüsü de kardeşi Kenan Sofuoğlu’dur)

2001 Balkan Motosiklet Pist Şampiyonası’nda ilk üç sırayı yine kardeşleri Sinan Sofuoğlu ve Kenan Sofuoğlu ile paylaşarak üçüncü oldu.

Sofuoğlu kardeşler bütün bu başarıları elde ederken, 2002 senesinde maddi durumlarının yetersizliği, sponsor bulmakta güçlük ekmeleri nedeni ile içlerinden (sadece birinin) Kenan kardeşlerinin Avrupa da ki yarışlara katılmasına karar vermişlerdir. Almanya Yamaha Cup yarışı için gerekli maddiyatı sağlamak amaçlı dükkânlarındaki motosikletleri ve Bahattin Sofuoğlu’nun arabasını sattığı bilinir. Neticede Kenan Sofuoğlu rakiplerinden daha güç şartlarda katıldığı yarışı birincilik alarak kazanır.

Yarışma sonunda ağabeyi Bahattin Sofuoğlu 25 Ekimde kendi dükkânlarının önündeki caddede yaya olarak karşıdan karşıya geçerken çarpan bir araba ile yaşamını yitirmiştir.

Kenan Sofuoğlu abisi, Bahattin Sofuoğlu’nun ismini uluslararası yarışlarda kaskında taşımaktadır.

Bir Cevap Yazın