Bahama Adaları nerededir?

Bahama Adaları, Atlas Okyanusu’nda, Florida’nın güneydoğusunda, Küba’nın kuzeydoğusunda bulunan yaklaşık 700 adadan oluşan bir ülkedir. Karaipler’de bulunan Bahama Adaları, Amerika’dan yaklaşık olarak 100 mil uzaklıkta bulunmaktadır. Florida’nın 1000 kilometre uzağındaki Bahama’nın en büyük adası Yeni Providence’tir. Diğer önemli adaları ise, Horbour Island, Paradise Island, Aboco Island, San Salvador Island’dır. Bahama, İspanyolca’da sığ deniz anlamına gelmektedir. Ülkenin başkenti Nassau da Yeni Providence’ adası üzerindedir. Ülkeyi oluşturan 700 ada ayrıca 2000 adacıkla sarılmış durumdadır.
bahama
1492 yılında Kristof Kolomb okyanusu geçerken Bahama Adalarını keşfetti. Adalar 1629 yılından itibaren İngilizlerin egemenliği altında kaldı. Kısa bir süre için İspanyolların akınına uğrayan Bahama Adaları 1962 yılına kadar İngiltere Krallığı’nın bir sömürgesi oldu. Ülkedeki siyasal partiler 1962 yılında bağımsızlıklarını istediler. Ve bağımsızlık yolunda bir takım haklar elde edildi. Bahama Adaları 10 Temmuz 1973 tarihinde bağımsızlığına kavuşsa da İngiliz Uluslar Topluluğu üyesi olarak kaldı.

Atlas okyanusu’nda yer alan Bahama Adaları’nın arasından Gulf Stream sıcak su akıntısı geçmektedir. Adaların yüzeyleri genel olarak kayalarla kaplıdır. Bundan dolayı ekilebilir topraklar 13.939 kilometre karelik alanın sadece160 kilometrekaresini kaplamaktadır. Ülkenin en yüksek noktası Alvernia dağıdır. Bahama yarı tropikal iklimin etkisi altında bulunmaktadır.

Bahamalar güney ve batısındaki karalardan derin kanallara ayrılan bir denizaltı yükseltisinin su üstüne çıkmış uzantılarından meydana gelmektedir. Bir çoğu, dar ve uzun olan adaların Atlas Okyanusu’na bakan kuzeydoğu yamaçlarında alize rüzgarlarının ve kıyıya vuran dalgaların taşıdığı kumlardan oluşmuş olan tepecikler uzanır. Cat Adasındaki Alvernia dağı Bahamlar’ın en yüksek noktasıdır. Adaların etrafı mercan kayalıklarıyla çevrilidir.Burada nehir bulunmamaktadır.

Buradaki nüfusun beşte dördünü Afrikalılar ve melezler oluşturmaktadır. Halkın büyük bir çoğunluğu Yeni Providence adasında başkent Nassau çevresinde yaşamaktadır. Bahama ‘da 700 ada arasında sadece 30 ada yerleş,m yeri olarak kullanılmaktadır. Baptist ve Anglikan Kiliseleri din konusunda bölgede daha fazla egemendir. Eğitim ise burada 6-14 yaş arasında zorunludur.

Bahama kültürü yerel halkın özelliklerini yansıtmakta olup komşu adalardan gelme bazı etkiler de görülmektedir.
Bahama Adaları için Türkiye Cumhuriyeti pasaportlarına 8 Aya kadar vize uygulanmamaktadır. Sınır kapılarında ibraz etmeniz gerekmektedir.
İngilizce resmi dilidir. Para birimi ise Bahama Doları’dır.

Bahamalar’a gitmek için vize istenmemektedir. Bahamaları genel olarak Türkiye’den balayı çiftleri tercih etmektedir. Fiyat aralıkları çok ucuz ile çok pahalı arasında değişmektedir. Çok uygun fiyata da gidebileceğiniz gibi dünyanın en pahalı tatilini de burada yapabilmek mümkündür. Fakat, dünyada tropik adalar arasında en uygun fiyatları bulacağınız nokta olarak burası tavsiye edilebilir. Normal odaların geceliği 40 dolar ile 80 dolar arasında değişmektedir. Tekne turlarını ve otobüsleri ise çok uygun fiyatlarda bulmak mümkündür. Bir tur firması ile gidilirse daha avantajlı olabilir. Bu nedenle buraya gitmeden önce mutlaka araştırma yapılmalıdır. Bahama Adaları turkuaz rengi denizi, beyaz kumları, palmiye ve ananas ağaçları ile kaplı bir cennettir.

Bir Cevap Yazın