Backlink nedir?

İnternet sitesi açarak hızlı bir yükseliş yakalamak isteyenler, hızlı bir internette yükselme araştırması içerisine girer. SEO ile ilgili temel bilgilerin ardından karşılarına çıkan “Backlink” kavramını tam olarak anlayamayan site sahipleri, webmaster’lar bu durumu da yanlış şekilde kullanarak, faydadan çok bu işten zararlı çıkarlar. Yurtdışında birçok Türk sitesine PageRank6(PR6) verilmesinin nedeni de çoğu zaman yanlış kullanılan Backlink uygulamalarıdır.

Çoğu insanlar nofollow kavramını bilmeden bazı forumlara ya da bloglara yazarak, backlink kazandığını düşünür. Türkçe karşılık olarak “Geri Dönüş” şeklinde tanımlanabilen backlink, kaynağa geri dönüş şeklinde de yorumlanabilir. Günümüzün arama motoru tekeli haline gelen Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak, sitenin ziyaretçi sayısının artmasındaki en önemli etkendir. Bu nedenle site sahipleri Google’ı tabiri caizse “tavlamaya yönelik” hareketler içine girmektedir.

Google’ın siteleri değerlendirmesi kuşkusuz insanlar tarafından değil, meşhur Google Algoritması’na göre yapılır. Google Algoritması, bir site link alıyorsa insanların onu beğendiği ve bu sitenin faydalı içerik yayınladığını düşünür. Mantık olarak da insanlar beğenmedikleri sitelerin linklerini değil, tam aksine beğendikleri sitelerin linklerini verir. Ancak burada basit bir link verme ile dünyanın en büyük şirketlerinden biri ve tartışılmaz internetin patronu haline gelmiş Google’ın kandırılabileceğini düşünmek, büyük bir hata olur.

Burada link alırken sitenin eşdeğer ya da sizin sitenizden daha yüksek bir PR değerine sahip olmasına dikkat etmeniz gerekir. Çoğu zaman 15 gün önce açılmış bir ücretsiz blogtan bir dünya link çıkışı verilerek, işe yarar bir backlink çalışması yapıldığı zannedilir. Bu tür uygulamalar ile kısa vadede Google’da yükselmek “belki” mümkün olsa da, birkaç gün sonra şiddetli bir inişe de hazır olunması gerekir. 4 tane link çıkışına sahip PR1 bir siteden link almak, 100 tane link çıkışı olan PR3 siteden link almaktan çok daha iyidir ki zaten iyi backlink de buna denir.

Backlink ile siteniz için bir yükseliş trendi yakalamak için karşılık beklemeden yapılan backlink’leri anlamanız ve çok daha önemlisi uygulamanız gerekir. Bir konuda yüksek lisans düzeyinde bilgiye sahip bir insanın tamamen hobi olarak düzenli biçimde yazdığı blogundan size link vermesi, bu insanın hiçbir karşılık beklemeden yalnızca bloguna giren insanlara faydalı olmak istemesinden kaynaklanır. Nasıl ki bu kişinin blogundaki tek amacı insanlara faydalı olmaksa, bu siteden gelen link de aynı bu şekilde çok faydalı bir backlink olacaktır ve Google’ın en sevdiği backlink anlayışı da zaten budur.

Bir Cevap Yazın