B Vitamini ne işe yarar?

b vitaminleriİnsanların yaşamsal faaliyetlerini sürdürmek için dur durak bilmeden çalışan hücreler, moleküler düzeydeki faaliyetlerini gerçekleştirebilmek için B vitaminlerine ihtiyaç duyar. Suda eriyen kompleks vitamin çeşitleri olan B grubu vitaminlerinin önemi, 19. yüzyılın sonlarında ilk olarak B1 Vitamini olarak bilinen Tiyaminin keşfedilmesiyle birlikte anlaşılmıştır. Nikotinik Asit, Pantotenik, Tiyamin, Biotin ve Folik Asit gibi B grubu vitamin türleri insan bedeninde tahmin edilenden de daha fazla görevi üstlenmektedir. Yağda eriyen vitaminlerin aksine B Vitaminleri vücutta eser miktarlar dışında kullanım için depolanamadığından, düzenli olarak alınması gereken temel yapı taşlarındandır. Tahıllardan yemişlere, tüm et ürünlerinden yağlı tohumlara ve sebzelere kadar birçok farklı besin kaynağının yapısına katılan B grubu vitaminlerinin üstlendiği görevler, Vitamin çeşidine göre değişmektedir. Genel olarak en çok bilinenleri, 1’den 12’ye kadar isimlendirilenlerdir.

Gelişim sürecinin desteklenmesini sağlayan B vitaminleri sindirim ve sinir sisteminin de kararlı bir biçimde çalışması için gereklidir. Hamilelik sürecinde de hem anne sağlığının korunması hem de bebeğin sağlıklı bir gelişim süreci geçirmesi için önemi çok büyük olan bu vitaminler ayrıca renk pigmentlerinin de yapısına katılır. Sinirsel ağrıların giderilmesinden iştahsızlığın önlenmesine yararları saymakla bitmeyecek kadar çok olan B grubu vitaminlerinin eksikliği çok çeşitli görme bozukluklarına da neden olabilmektedir. Zihinsel faaliyetlerin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi için de gereksinim duyulan bu vitaminlerin gerekli oranda alınmaması beyinde gerek fizyolojik bozukluklara gerekse de psikolojik sorunlara neden olabilmektedir.

B Vitaminleri kan hücreleri için de büyük öneme sahip temel yapılardandır ve eksik alınmaları halinde kansızlık gibi ciddi sorunlar görülebilmektedir. Kanın pıhtılaşmasını sağlayan akyuvarların sayısında azalmaya dahi neden olabilen B vitamini eksikliği, ilerleyen aşamalarda hayati tehlikeye sebebiyet verebilecek sorunlar görülmesini sağlayabilir. İnsan sağlığının korunması için bedenin ihtiyaç duyduğu olmazsa olmazlardan olan B grubu vitaminleri, sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmamak için her insanın düzenli olarak vücuduna alması gereken yapı taşlarındandır.

Bir Cevap Yazın