Ayva çekirdeği kürü cilde faydalı olur mu?

ayvaAyva çekirdeği kürü ayva meyvesinin çekirdek kısmı dâhil edilip hazırlanılan ve ciltte olan sorunları hem önlemek hem de olası bir cilt sorunuyla mücadele etmek için pek çok kadın tarafından tercih edilir. Ayvanın özellikle çekirdeğiyle yapılan yüz kürleri cilt tabakasında olan yağ miktarını dengeler aynı zamanda cildin daha pürüzsüz bir hal almasını sağlar. Ayva çekirdeğinin içinde olan madde cildi yumuşatır ve erken yaşlanmayı önler. Bu nedenle bakımı ve kendini seven kadınlar tarafından ayva çekirdeği vazgeçilmez bir güzellik ürünü olmaktadır.

Ayva çekirdeğiyle hem yüz güzelliği için, hem de vücut güzelliği için kür hazırlanabilir. Özellikle akne sorunu olan, sivilce problemi olan, kurumuş cilt yapısı olan, tıkanık gözenekler ve bu tür cilt sorunu olan kişiler için ayva çekirdeği kürü, derinlemesine bakım yapıp cildin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Bunun için yapılması gereken ilk şey ayva çekirdeği ile toz haline getirilen ayva çekirdeği tozunu evde her zaman bulundurmanız gerekir. Daha sonra ayva çekirdeği kürünü hazırlamak sizin için hiç de zor olmaz.

Ayva çekirdeği kürü

Her cilt tipini uygun şekilde farklı ayva çekirdeği kürü hazırlanır. Bu yüzden sizin cilt tipinize hangi ayva çekirdeği kürü uygun gelirse, o kürü hazırlayıp kullanabilirsiniz. Ayva ve ayva çekirdeği, kadınların güzellik ve bakım için en fazla tercih edilen meyvelerden birisi olup özellikle mevsimi olan kış döneminde cildinizi bu kürlerle canlandırabilirsiniz.

Kür 1: Kırışıklıklar ve kuru cilt yapısı olan kişiler için

  • 1 su bardağı dolusu gül suyu
  • 2 yemek kaşığı ayva çekirdeği
  • 1 çorba kaşığı doğranmış meyan kökü
  • 1 çay kaşığı buğday tohumu yağı

Hazırlanışı: Bir su bardağı gül suyu uygun büyüklükte bir kabın içine konulup üstüne, ince kıyılan meyan kökünü ve ayva çekirdeklerini ilave edin. Bunu bir gece kadar ağzı kapalı şekilde bekletin. Sabah olunca gül suyunun içinde olan ayva çekirdeklerini alın ve suyun içine buğday tohumu yağını ilave edin. Şimdi karışımı parmak uçlarınızla yüzün her tarafına yedirip sürün ve yarım saat kadar bu şekilde bekletin. Bu kürü haftada bir defa uygulayabilir ve sürenin geçmesinden sonra ciltten yıkayıp çıkartabilirsiniz.

Kür 2: Yağlı ve tıkanık gözeneklere sahip olan kişiler için

  • 1 yemek kaşığı ayva çekirdeği
  • 1 adet yumurta beyazı

Hazırlanışı: Yumurta akını bir kabın içine alıp çırpın. Ayva çekirdeklerini toz haline getirin ve köpük kıvamına gelmiş olan yumurta akının üstüne ilave ederek karıştırın. Elde ettiğiniz kürü göz kenarları hariç cildinize sürün ve yarım saat kadar bekletin. Daha sonra cildinizi önce soğuk su ile ardından ılık suyla yıkayıp işlemi bitirin.

Kür 3: Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler için

  • 2 yemek kaşığı badem ya da keten tohumu yağı
  • 1 yemek kaşığı ayva çekirdeği tozu

Hazırlanışı: Toz haline getirilen ayva çekirdeği ile badem yağını ya da keten tohumu yağını birlikte karıştırın. Elde ettiğiniz kürü cildinize sürün ve bir saat kadar bekletin. Daha sonra cildinizi bol su ile yıkayın. Kürü cildinizden çıkardıktan sonra yeniden nemlendirici kullanmanıza gerek yok. Bu ayva çekirdeği kürü cildinizi yumuşattığı gibi, ciltteki yağ miktarını da dengeler.

Bir Cevap Yazın