Ayranın faydaları nelerdir?

ayranTürk mutfağında geleneksel ve en eski içeceklerinden olan ayran, özellikle yaz aylarında sıcak günlerde tercih edilen serinletici ve ferahlık veren bir içecek türü olmasının dışında, başta yaşlılar ve çocuklar olmak üzere yediden yetmişe tüm insanların vücut sağlığı için önemli bir koruyucu göreve sahiptir. İçinde barındırdığı yoğurt bakterileri nedeniyle oldukça önemli  ve doğal içeceklerden biridir. Sağlıklı bir vücut yapısına sahip olmak herkesin istediği bir şeydir. Bu yüzden dengeli ve doğal beslenme ve yeteri kadar sıvı tüketiminin önemli olduğuna dikkat çeken uzmanlar yoğurt, süt ve ayran grubuna giren sağlıklı içeceklerin tüketilmesini tavsiye ederler. Bu açıdan ayranın gelişim döneminde olan gençler ve çocuklar için son derece doğal ve sağlıklı olmasının yanı sıra  çok leziz  bir içecek olarak tüketilmesi gerekir.  Ayrıca yetişkin yaştakiler yaşamlarının her döneminde ayranı zevkle tüketebilir.

Her yaştan insan ayran tüketmelidir

Ayranın içeriğinde bulunan B2, B12 gibi vitaminler, potasyum, kalsiyum ve fosfor gibi minerallerle tam bir besin deposudur. Bu yüzden küçük yaşlardan itibaren başlayarak, her zaman düzenli olarak günlük 1-2 bardak ayran içilmelidir. Küçük büyük her yaşta insan için faydalı olan ayranın asitli içecekler yerine sofralarımıza almamız gerekir.

Kalsiyum kaynağı olarak ayran

İçeriğinde mineral, yağ, protein ve vitaminler açısından oldukça zengin bir içecek olan ayranın sindirimi süte oranla oldukça kolaydır. Bu yüzden sütü sindirmekte güçlük çeken kişiler için mükemmel bir kalsiyum desteği olarak tavsiye edilebilir. İçindeki su ve mineraller bakımından özellikle sıcak yaz günlerinde vücudun terle attığı elektrolitin ve sıvının tekrar kazanılmasına yardımcı olur.

Bağışıklık ve iskelet sisteminin koruyucusu ayran

Ayran kemiklerin, kas ve sinir sisteminin gelişiminin yanı sıra kan yapılanması, hormon metabolizması görevlisi esansiyel amino gibi asitleri tam olarak bünyesinde bulunduran, whey ve kazein proteinlerini içeriğinde barındıran en doğal içeceklerden biridir. Bu yüzden bağışıklık sistemi, kas, sinir ve kemikleri koruma altına alıp, tüketenlerin sağlığına sağlık katmaktadır.

Kimler ayran tüketmeli

Büyüme çağında olan gençler, çocuklar ve yetişkin kişiler, damar sertliği, kalp ve damar hastalıkları ile diyabet gibi metabolik rahatsızlıkları olan kişiler, kolesterol, yüksek tansiyon gibi rahatsızlığı olan kişiler ayran tüketmelidir. Bunun dışında ülser, alerji, gastrit ve kanser gibi hastalıklar ile genetik hastalıklara yatkınlığı bulunan kişiler, bu hastalıklardan koruyucu etkisi olan ayranı bol bol tüketmelidir.

Ayranın diğer faydaları nelerdir?

  • Ayran protein açısından oldukça zengin bir içecektir.
  • Ayran vücudu kuvvetlendirir ve vücut direncinin artmasına yardım eder.
  • Düşük tansiyon hastalarının, düzenli olarak bir su bardağı kadar tuzlu ayran tüketmeleri faydalı olur.
  • Mide ile bağırsak rahatsızlığı olan kişiler için ayran rahatlatıcı etkiye neden olur.
  • Kilo sorunu olanlar için, ayran hızlı bir şekilde kilo kaybı sağlar.
  • İştah açıcı olarak da ayran tüketilebilir.
  • Hamileler için özellikle sıcak yaz günlerinde bol miktarda tüketilmesi önerilen içeceklerden biridir.
  • Sağlık için oldukça faydalı olan, bu doğal içeceğin içine kişniş ve karabiber gibi baharatlar ilave ederek de tüketilebilir. Bu şekilde hazırlanan karışım sayesinde ayranı daha şifalı ve sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Bununla karabiber ile kişniş gibi baharatların şifasından da faydalanmış olursunuz.

Bir Cevap Yazın