Ayran nasıl yapılır?

ayranYoğurt doğal panzehir niteliğinde değerli bir gıda maddesidir. Doğal yollardan elde edilen yoğurt, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirirken, mikrobik etkilerden de korur. Bol kalsiyum ve potasyum içeren yoğurt, A, B2, B6, B12 ve D vitaminlerince de oldukça zengindir.  Son dönemlerde yoğurdun antikanserojen etki gösterdiği yönünde de çalışmalar mevcuttur.

Ayrıca yoğurt birçok yemeğin de lezzetli bileşeni şeklinde sıklıkla ve zevkle tüketilmektedir. Yoğurt bunca faydalarına rağmen bazı kişilerce sevilmez ve tüketilmez. Yoğurt , peynir, süt tüketmekten hoşlanmayan kişilerin ayrana yönelmesi söz konusu olabilmektedir. Zira, ayran özellikle yaz aylarında keyifle tüketilen içeceklerden biridir.

Lezzetli ev yapımı ayran yapmak oldukça kolaydır. Öncelikle kaç bardak ayran hazırlamak istediğinize karar verin ve her bardak için iki yemek kaşığı dolusu yoğurdu çırpma kabına alın. Bardak sayısı kadar su ilave edin. Ayranınız tatlı olsun isterseniz bir miktar da taze süt ilave ederek tüm malzemeleri çırpın. “Ayranmatik” adı ile satılan ayran sürahilerini ya da blender’ı çırpmak için kullanabilirsiniz, ya da annelerimizin usülü olan cam kavanozda elle çırpmayı da deneyebilirsiniz. Hangi yöntemi seçerseniz seçin tüm malzemelerin pütürsüz bir şekilde karışmasını mutlaka sağlayın. Aksi halde ayranınız içimi hoş olmayan bir kıvamda kalacaktır. Ayrana biraz tuz ilave etmek de mümkündür, ancak tuz tüketiminin artmasını desteklemediğimizden tuz ilave edilmemiş halini tavsiye ediyoruz. Yüksek tansiyon gibi bir tıbbi sorun varsa tuzlu ayran içmeniz doğru olmayacaktır.

Ayran, yaz aylarında serinletici, lezzetli bir içecek olmanın yanı sıra, terleme nedeni ile oluşan sıvı kaybını da en iyi şekilde telafi eden sağlık deposu bir gıdadır. Ayranın gözlemlenmiş bir yan etkisi bulunmamaktadır. Yan etkisi olmayan, doğal şifa kaynağı ayranı sofralarımızdan eksik etmememizde fayda bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın