Ayak topuklarında çatlak neden olur?

Ayak topuklarında oluşan çatlaklar, farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Genellikle kış aylarında kuruyan, susuz kalan ve çatlama olan ayaklara haftada bir kez olsun bakım uygulanmalıdır. Her iki ayağında topuğunda görülen çatlaklar hem görsel olarak sorun olmakta, hem de ağrıya neden olmaktadır. Çatlaklara neden olan etkenler arasında bazı hastalıklar da vardır. Cilt kurumasına sebep olan menopoz döneminde kadınların fazla kilo alması da ayak topuklarında çatlakların oluşmasına sebep olabilir. Kilonun hızlı alınarak, hızlı verilmesi çatlakların en etkili sebeplerinden biridir.

çatlak

Ayak topuklarındaki çatlaklar neden oluşur?

  • Aşırı kilo ve cildin kuru olması: Kilo fazlalığı bulunan kişilerin topuklarında daha fazla basınç oluşur. Topuk bölgesinde oluşan bu basınç çatlaklara neden olur. Bu kişilerde cilt kuruluğu da varsa çatlak oluşma olasılığı daha yüksektir.
  • Ayaklarda mantar enfeksiyonu olması: Ayakların cildinde mantar olması cildin kalınlaşması, kuruması ve pullanmasına sebep olur. Ciltte olan dökülmelerin sonunda  çatlak oluşumu riski artar.
  • Sedef hastalığı: Bu rahatsızlıkta ciltte kuruma meydana getireceğinden çatlak oluşumunu arttırıcı etkidedir.
  • Egzama rahatsızlığı: Bu hastalık ciltte pullanma ve döküntülere neden olur ve çatlak oluşumuna yardımcı olacak şekilde cildi kurutur.
  • Diyabet ve tiroit bezi hastalıkları: Bu metabolik hastalıklar cilt kurumasına neden olduğundan, topuklarda çatlak oluşumuna zemin hazırlar.
  • Menopoz döneminde olmak: Bu sürede kadınlar için oldukça sıkıntı verici etkiler oluşur. Cilt kuruluğuna sebep olan bu dönemde ayak topuklarında çatlak oluşumunu sağlar.
  • Ayak tabanında olan nasırlar: Nasır tabakası ciltte şişkinlik, kuruma ve yağ dokusu oluşumuna neden olduğundan çatlakların oluşumunu sağlar.

Ayak topuklarındaki çatlakları önlemek için ne yapılmalı?

Bu çatlakları önlemek için önce ayak bakımına ve ayak sağlığına önem vermelisiniz. Ayak derisinin nemli tutulmasına dikkat etmelisiniz. Ayaklarınızla çıplak olarak dolaşmak çatlakların oluşumu açısından risklidir. Bu sebeple çıplak ayakla yerlere basmamalısınız. Ayakkabı seçimine de özen göstermelisiniz. İç kısmında astarı sert olan ve çok alçak topuklu ayakkabıları tercih etmemelisiniz.

Ayak topuklarındaki çatlaklar nasıl giderilir?

Ayak topuklarında olan çatlaklar ilerlediği takdirde içindeki damarlar yoluyla mikroorganizmalar vücudun içine taşınabilir. Bu durumda tehlikeli sonuçlar oluşabilir. Bölgede olan sinir uçları fazla oranda ağrıya ve enfeksiyona neden olabilir. Bu yüzden önce topukta oluşan basınç azaltılmalıdır. Topuklar uygun kremle nemlendirilmeli ve çatlakların bu şekilde onarılması sağlanmalıdır. Ayak topuklarında oluşan çatlaklar bir hastalığa bağlı olarak oluşmadıysa, evde ayak bakımınıza dikkat etmelisiniz. Ayaklar ılık suyun içinde bir süre dinlendirilmelidir. Ilık suyun içine bir miktar elma ya da üzüm sirkesi konulması faydalı olur. Bu aynı zamanda ayak kokularını önler. Daha sonra pomza ya da topuk taşıyla ölü hücreler temizlenmeli ve nemlendirici krem sürülmelidir. Bu bakımlardan fayda oluşmazsa, bir dermatologdan yardım almalısınız. Özellikle diyabet hastaları ayaklarını bilinçli olarak tedavi ettirmeli ve bakım uygulamalıdır.

Bir Cevap Yazın