Ayak kokusu için bitkisel çözüm önerileri nelerdir?

Ayak kokusu için bitkisel çözüm önerileri herkesi rahatsız edebilecek ayak kokusuna karşı oldukça fazla doğal çözüm sunacaktır. Ayaklarda oluşan kokular için kullanılan kremler, deodorantlar gibi hazır ürünlerin dışında, bitkisel doğal çözüm arayanlar vereceğimiz yöntemleri deneyebilir. Ayaklarda kötü koku oluşmasının en büyük sebebi aşırı terleme olması ve ayakkabıların içinde kapalı kalan ayakların bakterilerin oluşması sebebiyle kokunun meydana gelmesinden dolayı gerçekleşir. Bu yüzden öncelikle bu kapalı ortamın oluşmasına engel olmak gerekecektir. Ayaklara uygun olan ayakkabıların giyilmesi, yaz aylarında hava almayı sağlayan açık ayakkabıların tercih edilmesi gerekir. Ayakların sık yıkanması ve ayakkabıların içinde oluşan nemin giderilmesi bakteri oluşmasını önleyecektir. Ayak kokusu insanları sosyal hayattan soyutlayan bir sorun olarak algılanmaktadır. Ancak alınan önlemlerle bunun önüne rahatlıkla geçebilirsiniz.

ayak kokusu bitkisel öneriler

Ayak kokusuna karşı bitkisel doğal çözümler nedir?

  • Yemek sodası: Giydiğiniz ayakkabıların içerisine 1-2 çay kaşığı yemek sodası koymak, ayakların terlemesi sonunda oluşan nemi emecek ve ayakkabının içerisinde ortamı kurutacaktır. Bu arada ayaklarda oluşan kokuyu emen yemek sodasından sizde fayda göreceksiniz. Ayakkabıların içinde meydana gelen ağır kokuyu yok etmek isterseniz 2 çay kaşığı yemek sodasıyla beraber, 2 yemek kaşığı kurutulmuş sage yaprağını beraber bir kavanozun içinde bir gece bekletip, ayakkabınızın içine koyun. Bu şekilde ayakkabıyı bir gece beklettiğinizde, kokunun yok olduğunu göreceksiniz. Yemek sodasını ılık suyun içine koyup ayaklarınızı yıkayabilirsiniz. Bunu bir ay süreyle uyguladığınızda, ayak kokularından eser kalmayacaktır.
  • Mısır nişastası: Ayakkabılarda meydana gelen kokuları gidermek için mısır nişastası iyi bir üründür. Ayakkabıların içine serpiştirdiğiniz 2 yemek kaşığı mısır nişastası kokuları giderecektir. Ayakkabıda deodorant etkisi yapıp, kokuların oluşmasını önleyecek ve nemi alacaktır.
  • Tuz: Ayaklarınız için evde bir litre ılık suyun içine koyduğunuz 30 gram su ile ayak kokusu için doğal bir çözüm bulabilirsiniz. Bu suyla karışımla kısa süre ayaklarınızı ve parmak aralarınızı iyice yıkamalısınız. Kullanacağınız tuz kaya tuzu olursa daha iyi olur.
  • Üzüm ve elma sirkesi: Haftada 3 kez ayaklarınızı elma ya da üzüm sirkesiyle yıkamak, ayak kokusunu gidermek için iyi gelecektir. Bir litre ılık suya 300 gram sirke ilave ederek, ayaklarınızı 15 dakika kadar ılık suyun içinde tutmalısınız.
  • Tarçın suyu: Haftada 3-7 kez içine tarçın konmuş suyu uygulanan ayaklarda koku sorunu yaşanmayacaktır.  Tarçını isterseniz kabuk tarçın kullanın. Ilık suyun içinde tarçını bir süre bekletin.
  • Zencefil: İki tane zencefil kökünü doğrayıp, bir mendilin içerisine sarın. Bunu sıcak suyun içerisinde 20 dakika kadar bekletin. Bu suyun içinde ayaklarınıza yapacağınız masajla kokularına engel olabilirsiniz. Bu tedaviyi 2 hafta süreyle her gün uygulamalısınız.
  • Turp: Bir kilo turpun suyunu çıkarıp, içine yarım çay kaşığı kadar gliserin ilave edin. Bu karışımla ayaklarınıza ve parmak aralarına püskürtme yaparak uygulayın. Bu uygulama ile ayaklarda oluşan kokunun önüne geçebilirsiniz.
  • Siyah çay: Evde demlenen çayların kalan kısmını atmadan, bunları ayaklarınızı yıkamanız için kullanmanızı öneririz. Çayın içinde olan tanik asit ayaklarda oluşan terlemeye engel olacak ve bakterilerin üremesinin önüne geçecektir. Çayı ayaklara uyguladığınızda içine biraz buz atmanızı tavsiye ederiz.
  • Limonlu su: Ayaklarınızı yıkarken suyun içerisine limon suyu koymanız, koku ve terlemeye engel olacaktır.

Bir Cevap Yazın