Avustralya çoban köpeklerinin özellikleri nelerdir?

çobanAvustralya çoban köpeği ırkı 19. yüzyılda üretilerek, büyük hayvan çiftliklerinde sığır gütmek için geliştirilmiş. İlk üretimde İskoçya’dan getirilmiş olan Blue Merle Collie ve vahşi Avustralya Dingoların karışımından elde edilmiş olan köpekler, daha sonra Dalmaçyalı, Bull Terrier ve Avustralya Kelpie ırklarının karışımıyla üretilmiştir. 1980 yılında AKC tarafından tanınmış olan bu köpekler, dünyada Queensland Heeler, Avustralya Heeler ve Blue Heeler olarak ta tanınır. Köpek ırkının yaşam süresi yaklaşık olarak 12-15 yıl kadardır.

Avustralya çoban köpeklerinin yapısal özellikleri

Avustralya çoban köpekleri çok sağlam bünyeli, kaslı, güçlü, oldukça çalışkan, çevik ve orta boylu bir köpek ırktır. Köpeklerin apartmanda bakımı uygun olmaz. Bahçede bakıldığında, daha mutlu olurlar. Yapıları olarak dayanıklı olmaları ve kuvvetli olması önemli özelliklerindendir. Köpekler her türlü aktiviteyi yapmaktan hoşlanır. Egzersiz yapmazlarsa, yaşamlarından memnun olmaz ve bu onlar için yıpratıcı olabilir. Bu şekilde bakılırlarsa sıkılır ve çevresini tahrip edebilir. Bu köpeklerden doğan yavrular beyaz renkte doğar. Fakat yavruların ayaklarında patilerinin altına bakarsanız, yetişkin hale geldiğindeki renklerini görmeniz mümkündür. Köpekler sıcakkanlı yapısı nedeniyle, her türlü iklim koşuluna uyum sağlarlar. Erkek olan köpeklerin kilosu yaklaşık 30 kg ağırlığında, 60 cm boyda, dişi köpekler ise yaklaşık 22 kg ağırlığında ve 47 cm boyda olur.

Avustralya çoban köpeklerinin davranış özellikleri

Köpeklerin her türlü aktiviteye uygun yapıda olması, cesur ve güvenilir olması karakteristik özelliğidir. Sahibine olan itaatkâr yapısı nedeniyle, sürü gütmek ve koruma köpeği olarak kullanmak en fazla tercih edilen kullanım türüdür. Tanımadığı kişilere karşı bazı durumlarda kuşkucu ve agresif bir yapıda olabilirler. Buna rağmen genellikle iyi huyda olduklarından, yeni tanıştığı kişilere karşı saldırgan ve kıskançlık tavırları içine girmezler. Yavru olduklarında aldıkları iyi eğitim ve ilgiyle birlikte, yaşam boyu mutlu ve iyi bir köpek olarak kabul edilirler. Köpekler kendilerine öğretilen her şeyi çok hızlı öğrenir ve uygularlar. Ailedeki çocuklar dışında olan diğer çocuklarla anlaşamazlar. Çiftlikte bakıldığında, oldukça aktif bir rol oynarlar. Köpekler hırlama ve havlama arasında olan bir sesle, çiftlikteki hayvanları ağıla göndermekte oldukça ustadır. Fakat çok çabuk sıkılan yapısı yüzünden, ciddi denebilecek şekilde davranış bozukluğu gösterebilir. Bahçede olduklarında bile yalnız kalmayı istemezler. Sahibi olarak kendisine sadece bir tek kişiyi kabul ederler. Köpeklerin eğitimi son derece kolaydır, asla gereksiz yere havlamazlar. Fakat diş gösterme ve hırlama gibi bu köpeklere ait özellikler belirgin şekilde görülebilir.

Avustralya çoban köpeklerinin bakımı ve sağlık problemleri

Bu köpek ırkının günlük olarak mental ve fiziksel egzersizler yapması en önemli ihtiyaçları arasındadır. Yapıları gereği bahçede yaşamaya daha uygun olsalar da, duygusal bir yapıları olduğundan sahibiyle aynı yerde yaşamayı tercih ederler. Bu yüzden evde bakmak içinde köpeğinize uygun olacak bir yeriniz bulunmalıdır. Haftada en az 2-3 kez tüy bakımının yapılması gerekir. Köpeklerde en fazla katarakt, kalça çıkığı, koroner kalp hastalığı ve CEA gibi temel sağlık sorunları yaşanır. Köpeklerin ivermektin’e karşı hassas olduğu bilindiğinden, çok dikkatli olunmalıdır. Aynı ırktan olan köpeklerin çiftleşmesinden siyah olan, sağır ve kör doğumlar olabilir.

Avustralya çoban köpeklerinin eğitimi

Avustralya çoban köpeğinin eğitimi son derece kolaydır. Erken yaşta yapılacak sosyalleşme eğitimi ile yetiştiklerinde son derece itaatkar bir köpek olurlar. Zekâsının yüksek olması nedeniyle ve keskin öğrenme yeteneğiyle bazen tekrarlayan eğitim almaktan sıkılabilirler. Bu etki yüzünden davranış bozukluğu gösterebilirler. Eğitimi sırasında köpeğe esas liderin kim olduğunun çok iyi öğretilmesi gerekmektedir. Çünkü daha sonradan her zaman kendisini lider olarak görmek isteyebilir.

Bir Cevap Yazın