Atlıkarınca nedir?

atlikarincaAtlıkarınca, en yaygın kullanılan ve çok sevilen oyuncak ve eğlence araçlarından biridir. Yerde sabit duran bir eksene oturtulmuş platform üzerinde atlar ve değişik hayvanlar ya da araba, uçak gibi oyuncaklardan ibaret bir oyuncaktır. Platform dönerken atlar da yukarı aşağı inip çıkarlar.

Oyuncağın adı İtalyanca “Carousse” kelimesinden gelmektedir. İtalyanca da bu kelimenin aslı savaş oyunu anlamına gelmektedir.

Günümüzde her lunaparkta, alışveriş merkezlerinin bazılarında, eğlence merkezlerinde bulunan atlıkarınca, ilk dönemlerinde tahta atlardan oluşmakta iken, artık atlar dışında, araba, uçak, uzay aracı gibi çok farklı versiyonda oyuncaklar ile de oluşturulabilmektedir. Genelde en fazla 30 kg’a kadar olan küçük çocukların platform üzerindeki at,vb. oyuncaklara binmesine izin verilirken, yaşça çok küçük olanların yanında ayakta durmak üzere bir yetişkin nezaret  edebilmektedir. Atlıkarıncalar değişik boylarda olabilir. Bazıları, genelde lunaparklarda olanları, devasa büyüklükte olabilirken; alışveriş merkezleri veya eğlence merkezlerinde daha küçük boyları hatta üç ila dört koltuktan oluşan mini boyları kullanılabilmektedir. Atlıkarınca oyuncak endüstrisine de sıkça ilham kaynağı olmuş; birçok kahramanın detay olarak kullanıldığı el oyuncağı türünde de atlıkarıncalar üretilmiş ve çocukların beğenisine sunulmuştur.

Çocukların popüler eğlencesi atlıkarıncalar tüm keyfine ve güzelliklerine rağmen bazı riskler de barındırmaktadırlar. Yükselip alçalan oyuncaklar, küçük çocuklar için önemli sayılabilecek bir yüksekliğe çıkabildiklerinden, en üst noktada iken bir düşme olayı gerçekleşmesi halinde önemli yaralanmalar hatta ölümler gündeme gelebilmektedir. Her ne kadar çocukların bellerine bağlanan kemer ile oyuncağa sabitlenmeleri sağlanıyor olsa da tek başına bu önlem yeterli bulunmamalı, muhakkak küçük çocukların yanında nezaret eden bir yetişkin olmalıdır. Zira, kiloca küçük bedenler bu kemerlerin içinden dahi kayarak düşebilmektedirler. Çocuklar en değerli varlıklarımızdır. Eğlenmeleri hedeflenirken, gözardı edilen tedbirler ile zarar görmelerine sebebiyet vermek herkesin isteyebileceği en son şeydir.

Gelişen tenolojiler, değişen yaşam standartları ve stilleri, bazı geleneksel oyuncakların zamanla tarihe karışmasına neden olurken; her dönem çocuğunun en sevdiği oyun ve eğlence aracı olan atlıkarıncalar, bu popülaritelerini uzun süreler koruyacak gibi görünmektedir.

Bir Cevap Yazın