Aşık Mahzuni Şerif kimdir?

“Bu yıl benim yeşil bağım kurudu
Dolu vurdu yaprakları çürüdü
Benim de saz tutan elim var idi
Şimdi bir köşede yatar ağlarım”
Gibi bir çok türküyü müzik hayatımıza kazandıran büyük sanatçı Aşık Mahzuni Şerif , gerçek adıyla Şerif Cırık 17 Kasım 1940 tarihinde Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinin şu andaki ismi Tarlacık olan Berçenek köyünde dünyaya gelmiştir.aaa
1956 yılında Berçenek’e gelen ilk okuldan mezun olur. Berçeneğin okulsuz yıllarında, Elbistan’ ın Alembey Köyünde, Lütfü Efendi Medresesinde Kur ‘an eğtimi almış, Eski Türkçe okumuş ve yazmıştır.
Okul çağı geldiği zaman Berçenek`te okul olmadığından dolayı Elbistan`in Alembey Köyü`ndeki Lütfü Efendi Medresesi`nde Kur`an kurslarına gitmiş olan Aşık Mahzuni Serif, böylelikle eski yazıyı da öğrenmiş, ilköğrenimini ancak 1956 yılında köyüne ilkokul yapılmasıyla tamamlamıştır.

Amcası Asık Fezali (Behlül Baba)’ den 12 yaşından itibaren saz çalmayı öğrenen Mahzuni Şerif , Alevi yol ve erkanı ile tasavvuf bilgisini Şakir ve Cirik Baba`dan öğrenmiştir. Saz çalıp nefesler de söyleyen mahcup delikanlıya “Mahzuni” mahlasını Cirik Baba vermiştir.

Mahzuni Serif bir taraftan Mahzuni mahlasıyla deyişler çalıp söylerken bir taraftan da Mersin`de Astsubay Okuluna devam etmiştir. Ankara Ordu Donatım Teknik Okulu`na 1960 yılında devam eden Aşıkk Mahzuni Şerif, sonunda ordudan kendini kovdurtarak istediği yasam biçimine kavuşmuştur.Babasının zoruyla 17 yaşındayken dayısının kızı Emine ile evlenir. Bu evlilikten bir kızı olan Aşık Mahzuni Şerif bu evliliği bir mektupla bitirmiştir.

1960 yılında Mahzuni Şerif, eşi Suna’yı kaçırmış ve 6 ay boyunca köyünde kalmıştır. Aşık Mahzuni Şerif 1964 yılında ilk plağı ile müzik piyasasına giriş yapmıştır. Suna hanım ile olan evlilikten Züleyha, Emrah, Ferhat adlı üç çocuğu olur. Bu dönemden itibaren, sevip gönül verdiği yoldan giderek, yüzlerce plak ve kaset yapan Mahzuni Şerif, uluslararası edebi tartışmalara konu olmuştur.

Mahzuni Şerif 1971 yılında üçüncü eşi Fatma Hanım ı görür beğenir ve onunla evlenir. Bu evliliğinden Derya, Ali, Şeyda ve Yetiş adlı dört çocuğu olmuştur. Bu yıl yapılan askeri darbeden sonra kurulmuş olan Nihat Erim hükümetinin Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını idam etmesine dayanamayıp ‘Erim Erim Eriyesin’ türküsünü söylemiş ve bundan dolayı hemen tutuklanıp dört ay süre ile cezaya çarptırılmıştır.

1972 yılında Gaziantep’ deki evi kundaklanan sanatçının tüm ödülleri ve arşivinin yandığı söylenmektedir. Mahzuni Şerif 1973 yılında halkı suça teşvik etmekten yeniden tutuklanır. Ankara’da Sıkıyönetim Mahkemesi tarafından yargılanır.1962 – 1988 sürecinde defalarca saldırıya uğrayan Mahzuni Şerif’in, evi yakılmış, mahkemelik olmuş, tutuklanıp hapse atılmış, dövülmüş ve dişleri sökülmüştür.

Sanatçı Gaziantep’te bir süre ikamet ettikten sonra Ankara’ya taşınmıştır. 1989-1991 yılları arasında Halk Ozanları Federasyonu tarafından Dünya’nın en büyük 3 ozanı arasında gösterilmiştir.
Mahzuni Şerif 60’lı yaşlarında 17 Mayıs 2002 tarihinde, Almanya’nın Köln şehrinde vefat etti.

Bazı Eserleri
1- Dom Dom Kurşunu,
2- Yedin Beni, Yuh Yuh,
3- Fadimem, Gül Yüzlüm,
4- Ciğerparem,
5- Merdo,
6- Dostum Dostum,
7- Han sarhoş Hancı sarhoş,
8- Çeşmi Siyahım,
9- Yalan Dünya,
10- Ağlasam mı?
11- Abur Cubur Adam,
12- Katil Amerika,
13- Ekmek Kölesi

Bir Cevap Yazın