Arnavut ciğeri nasıl yapılır?

Ciğer özellikle Güneydoğu Anadolu illerimizde revaçta olan yemek çeşitlerinde sık sık kullanılır. Bilhassa ciğer şişleri son derece meşhurdur. Ancak bu bölgemiz dışında farklı yemek çeşitlerinde de kullanılmaktadır. Bunlardan biri de Arnavut ciğeridir. Birazdan tarifini yapacağımız Arnavut ciğerinin yanında baharatlarla karıştırılmış kırmızı soğanlar, çeri domatesleri, ufak kareler halinde kesilip kızartılmış patatesler ve ince kıyılmış maydanozlar servise dahil edilebilir. Ayrıca soğanın üzerine dökmek için küçük bir kasenin içinde limon suyu, çok az sıvı yağ ve tuz karıştırılıp soğan sosu olarak kullanılabilir. Arnavut ciğerinin en güzeli dana ciğerinden yapılmaktadır. Bazıları arnavut ciğerini ufak ufak kareler halinde doğrarlar bazıları da dana ciğerini önce ince uzun jülyen şeklinde sonrada ince uzun dana ciğerini boylamasına ortadan ikiye keserek iki santim uzunluğunda ince ince kıyarlar.
arnavut-cigeri1
Arnavut ciğeri için gerekli olan malzemeler şunlardır: 250 g (2 su bardağı) un, 500 g (5 orta boy) soğan, tuz, toz kırmızıbiber, 3 adet kuzu ciğeri, 500 ml (2 su bardağı) ayçiçek yağı, 3 demet maydanoz, 2 limonun suyu

Arnavut ciğeri için soğanı piyaz olarak doğruyoruz ve maydanozu ince kıyıyoruz. Önce piyazı hazırlıyoruz Bunun için piyaz doğranmış soğanları bir çorba kaşığı tuzla iyice ovuyoruz. Bir tel süzgece aktarıyoruz üzerlerinden bol su geçirerek yıkayıp süzüyoruz. İnce kıyılmış maydanoz ve limon suyu ile harmanlayıp, bir kenara bırakıyoruz. Ciğerleri bir kaba koyuyoruz ve üzerlerine birkaç santim aşacak kadar buzlu su ilave ediyoruz. Ciğerleri 10 dakika kadar buzlu suda bekletiyoruz. Bu sürenin sonunda sudan süzdürerek alıp, zarlarını soyuyoruz. Kuşbaşı doğranan ciğeri tekrar suya koyup, kanlarının çıkması için 10 dakika daha beklettikten sonra, kaptan alıp iyice süzüyoruz.

Unu ve tuzu bir kaba eliyoruz. Kırmızıbiberi katıp, karıştırıyoruz. Ciğerleri bu karışıma katıp, harmanlayarak karıştırıp kuru bir tel süzgece aktarıp, süzgeci sallayarak fazla unlarını atıyoruz. Ayçiçek yağını bir tavada iyice kızdırıyoruz. Yağ iyice kızınca unlanmış ciğerleri birkaç kerede tavaya atıp,iyice kızarıncaya kadar pişiriyoruz.Fazla yağlarını süzdürerek önceden ısıtılmış olan bir servis tabağına aktarıyoruz. Arnavut Ciğeri’ni maydanozlu soğanıyla birlikte sıcak veya ılık olarak servis yapıyoruz.

Bir Cevap Yazın