Arnavut böreği nasıl yapılır?

arnavut böreğiArnavut böreği oldukça değişik iç harcıyla yapılan bir börektir. Bunların ıspanaklısı, soğanlısı, patlıcanlı ve pırasalı olanların hepsi severek tüketilen lezzetli böreklerdir. Bugün sizlere pırasalı olan börek tarifini hazırladık. Ispanaklı olanını yapmak istediğinizde ıspanağı sadece salça ve tuzla ovun yeterlidir. Patlıcanlı olanını yapmak istediğinizde soğan, patlıcan ve kıyma kullanarak hazırladığınız harcı kullanın. Eğer soğanlı olarak böreği yapmak isterseniz, soğanı aynı yemeklik doğrar gibi hazırlayarak yağda az salçayla ve az miktarda kıymayla birlikte kavurun. Bunların içinde sadece pırasalı harcın dışındaki iç malzemelere bir su bardağı su ilave edin. Bu önerilerden sonra pırasalı arnavut böreğini birlikte hazırlamaya başlayabiliriz. Hepinize kolay gelsin.

Arnavut böreği için gerekli olan malzemeler

Hamur malzemeleri

  • 7 su bardağı kadar elenmiş un
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Yeteri kadar tuz ve su

İç harcı malzemeleri

  • 4-5 adet pırasa
  • Yeteri kadar tuz ve zeytinyağı
  • 1,5 su bardağı yoğurt
  • 2 yemek kaşığı yoğurt ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı böreğin üzerinde kullanılmak için hazırlanır.

Arnavut böreği yapımı

Yoğurma kabınızın içine elenmiş un, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve suyu koyup yoğurmaya başlayın. Kulak memesi yumuşaklığına gelen bir hamur elde ettiğiniz zaman, bunu yarım saat kadar dinlendirin. Bu sırada hiç beklemeden pırasalı olan iç harcı hazırlamaya başlayın.

İç harç için pırasaların beyaz kısımları haricinde olan yerlerini yıkayın ve ince bir şekilde doğrayın. Pırasanın beyaz kısımlarını börekte kullanmayın. Piştiğinde daha diri kalırlar. Tavanın içine zeytinyağını koyun ve doğradığınız pırasaları ve tuzu içine ilave edin. Bunları kısık ateşte kavurarak pişirin. İç harcı ılındıktan sonra içerisine 1,5 su bardağı yoğurdu koyarak karıştırın. Bu sayede böreğin iç harcı bitmiş oldu.

Dinlenmek için bıraktığınız hamuru 15 bezeye bölün. Her beze tezgâhınızda yaklaşık pasta tabağı büyüklüğüne kadar açın. Hazırladığınız beze sayısı mutlaka tek sayı olsun. Çünkü daima böreğin üst katı alt katına göre bir fazla yufkayla yapılmaktadır. Bunun sebebi börek pişerken hava almadığı için üstü daha fazla kabarır. Bu kabarıklık bazen fırının üstüne bile değebilir. Bu nedenle üst kata bir kat daha fazla beze koymak iyi olur. Eğer böreğin üst katı çok şişerse, üstü yanmasın diye böreğe bıçakla birkaç delik açma iyidir. Böylece böreğin yanmasını önlersiniz.

Açılan bu yufkaların üstüne zeytinyağı sürün. Bu yufkaları yedili ve sekizli kat olarak üst üste yerleştirin. İlk olarak yedili olan yufkayı oklavayla tepsi büyüklüğüne kadar açın. Yufkayı içini yağladığınız fırın tepsisine yerleştirin. Yufkanın kenar kısımlarını biraz yükseltip içine hazırladığınız pırasalı harcı döşeyin. Bunun üzerine sekizli olan yufkayı yine oklavayla açarak yerleştirin. Yufkanın kenar kısımlarını kıvırıp kapatın. Üzerine iki yemek kaşığı yoğurt ile iki yemek kaşığı zeytinyağını karıştırarak sürün.

Fırınınızı 200 derecede ısıtıp fırın tepsisini içine atın. Fırında kızarmış olan böreği çıkardığınızda, üzerine yarım su bardağından biraz fazla su serpin. Bunun üzerini temiz bir örtüyle örtün ve en az yarım saat dinlendirin. Arnavut böreği elde açılan bir börek olmasına rağmen, çok pratik bir şekilde hazırlanan tariftir. Üstelik oldukça lezzetli ve hafiftir.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın