Antika nedir?

Antika, en az 100 yaşında ilgi çekici ya da tarihi/ sanatsal değeri olan her türlü eşyaya denir. Bunlara ilgi duyarak bu işin ticaretini yapan kişiler de antikacı olarak adlandırılır. Türkiye’de 19. yüzyıldan bu yana antikacılık bir meslek sayılmaktadır.

Antika eşyalar toplamak aslında başlı başına bir hobidir. Tıpkı klasik arabalara ilgi duyup toplayanlar gibi antikalara ilgi duyarak bunun koleksiyonunu yapanlarda vardır.

Antika koleksiyonculuğunun geçmişi 16. yüzyıla dayanmaktadır. Ülkelere ait tarihi değeri olan eşyaların müzelerde sergilenmesi ile başlamıştır. Daha sonra bu ilgi insanları antika eşya toplamaya itmiştir. Bu antika tutkuları insanları şehirler, ülkeler gezerek bir arayışa sürüklemiştir.

Devlet yetkilileri tarihi değerlerini bir arada tutabilmek amaçlı “antika eserlerin memleket sınırları dışarısına çıkarılmaması” gibi yasaklar getirmişlerdir.

Zaman zaman milletler arası müzayedeler düzenlenerek antikaların satışa sunulduğu da görülmektedir. Bu müzayedelerde antikaların yaşı ve değeri ile doğru orantılı olarak rekor sayılabilen fiyatlarda satışların yapıldığı görülmektedir.

Bir eşyanın antika olup olmadığını o eşyanın yaşına (bir eşya antika olabilmesi için en az 100 yaşında olması gerek) ve ait olduğu dönemin sanatını yansıtıp yansıtmamasına bakılır.

Türkiye de gerek İslam eserleri gerek Osmanlı tarihinden kalan eserler olmak üzere zengin bir antika koleksiyonuna sahiptir.

Günümüzde antika cam eşyalar, antika saatler, antika telefonlar, altın ya da gümüş antika eşyalar, seramik ya da porselen antika eşyalar, yine tarihi değeri olan kilimler ve halılar, tablo ve resimler, gramofonlar antika eşyalar arasında en çok ilgi duyulanlardandır.

Bir Cevap Yazın