Amerika’daki önemli eyaletler nelerdir?

amerikaAmerika Birleşik Devletleri içinde sayısı elliyi bulan eyalet bulunmaktadır. Bunların en önemlileri ve ülkedeki federal bölge olan Washington Dc bu muazzam ülkedeki en bilinen yerlerdendir. Eyaletlerinden Hawaii Büyük Okyanusta bulunan bir takımadadır. Bunlara kısaca göz atalım istedik.

WASHİNGTON DC: Amerika Birleşik Devletinin başkenti Washington DC, ülkedeki bir eyalete bağlı olmayan federal bir bölgedir. Ülkede sanat merkezi konumundaki ve önemli kuruluşların yer aldığı bir yerleşim yeridir. Şehrin merkezindeki National Mall, içerisinde bahçeleri, yeşil alanları ve anıtlarıyla açık hava parkı olarak önemli bir yerdir. Ulusal Sanat Galerisi, Birleşik Devletler Botanik Bahçesi, Washington Anıtı ve Lincoln Anıtı görülmeye değer yerlerdir. Beyaz Saray, 6 hektarlık alanda bulunan, ABD başkanlarının resmi olarak oturduğu binadır. 18.yüzyılda Georgian stiliyle inşa edilen bina, günümüze kadar pek çok defa tadilattan geçirilmiştir. En son olarak 1949 yılında aslına sadık olacak şekilde yenilenmiştir. Göz alıcı ihtişamı ile ziyarete açık olan yerlerini her gün binlerce kişinin gezdiği Beyaz Sarayı gezmek isteyenler önceden rezervasyon yaptırmalıdır. Bölgede yaklaşık 300 tane devlet adamları ve savaş kahramanlarına ait heykeller ve abideler bulunuyor. Oldukça ilginç bir plana sahip şehirde, bütün binaların yüksekliği Washington Ulusal Katedralinden daha yüksek değildir. Şehirdeki geniş parklar ve yeşil alanlar oldukça ünlüdür. Roch Creek Parkının 710 hektarlık alanı tüm dünyada bir şehir içinde bulunan en geniş park olarak bilinmektedir.

ALABAMA: Ilıman bir iklime sahip olan eyalet, on bin yıllık bir geçmişe sahiptir. Moundville etrafındaki yerleşim yerleri ile Apalaş dağlarında bulunan mağaralar tarihin izlerini yansıtır.

ALASKA: Tundra, kuzey ve kara iklimlerinin görüldüğü eyalet, ülkedeki en az nüfus yoğunluğu olan yerlerden biridir. Eskimoların yaşadığı bölgeyi gezmek isterseniz tam size göre bir bölgedir.

KALİFORNİYA: Ülkenin batısında bulunan en kalabalık yerleşim yeri olarak dikkat çeken eyalet, sinema ve internetin kalbinin attığı bölgedir. Hollywood ve Silikon vadisi sayesinde, dünyaya adeta yön veren her türlü şey burada gerçekleşiyor.

FLORİDA: En rağbet gören turizm bölgelerinden olan eyalet, içindeki Walt Disney World eğlence parkı ve Bueno Vista gölü ile ziyaretçilerini çeker. Eyaletteki Miami şehri de, turizm bakımından oldukça önemlidir.

ARİZONA: Kanyonlarıyla ve çölleriyle tanınan eyaletteki, müzeler, mesire yerleri, ormanlar ve parklar gezmeye değer yerlerdendir. Ayrıca eyaletteki Kızılderililere ait müzelerde vardır. Bu müzelerin bir bölümünde Kızılderililere ait gösteriler ve sergiler düzenleniyor.

HAWAİİ: Adalar grubundan meydana gelen bu eyalet, tam anlamıyla bir tatil cennetidir. Waikiki Beach bölgesindeki yürüyüş bile Hawaii hakkında bilgi sahibi olmanıza yeter. Burası sönmüş bir yanardağ kraterinin olduğu Diamond Head ve Ala Moana Beach arasındadır. Daha önceden kraliyet ailesinin en tercih edilen tatil yeri olan eyalette, dünyaca ünlü oteller vardır. Adanın en güzel parkı sayılan Kapiolani Parkı, Honolulu Hayvanat Bahçesi ile Waikiki Akvaryumunu da barındırıyor.

NEVADA: Eski bir yerleşim yeri olan eyalet, dünyanın kumar merkezi sayılan Las Vegas’ın olduğu yerdir. Kumarın yasal hale gelmesi sonucunda, turizm bölgesi haline geldiğinden her yıl burada çok fazla ziyaretçi ağırlanmaktadır. Daha çok Las Vegas ve Reno eyaletin kültür merkezi durumuna gelmiştir.

WASHİNGTON: Kanada’nın sınır komşusu eyalet, ülkenin kuzeyindedir. Seattle şehrinde olan limanı dünyadaki en güvenilir limanları arasındadır.

LOUİSİANA: Cazın doğmuş olduğu yer olarak tanınan eyalette, her sene Nisan ayında düzenlenen caz festivalleri, büyük ilgi çekmektedir.

MİSSİSSİPİ: Ülkede orta güney bölümünde bulunan eyaletin batı sınırını kendisiyle aynı adı taşıyan ve Kuzey Amerika’nın en büyük nehri olarak bilinen Mississipi nehri çizer. Nehirde yapılacak gemi yolculuğu sırasında, iki kıyının görsel güzelliğine şahit olacaksınız. Nehrin dar kanallarında, özel yapılmış havuzlar, buradan gemilerin rahat geçmesi için planlanmıştır. Su seviyesi yükselene kadar bekletilen gemiler buradan geçişi yapar ve nehir turuna devam eder.

CLORADO: Ülkedeki en yüksek konumdaki eyalet ve Cheeseburger’in doğduğu yerdir. Dünyadaki ilk rodeo da Dear Trail’de yapılmıştır. Eyaletteki en büyük şehir olan Denver, aynı zamanda burasının başkentidir.

KANSAS: Bu eyalette en büyük şehir Wichita, başkent Topeka olmasına rağmen, topraklarının bir bölümü Missouri eyaletine bağlı olan Kansas City şehriyle tanınmaktadır. Orta batı Amerika’da moda başkenti kabul edilen bu şehir, ünlü Oz Büyücüsü ile Süpermen filmlerinin çekildiği yerdir.

MİCHİGAN: Dünyadaki tatlı sulara kıyısı bulunan en büyük eyalet olma özelliğiyle bilinen Michigan’da hiçbir alan bir göle 10 km’den daha uzak değildir. Nüfus yoğunluğu az olsa da, önemli turizm bölgelerine ve tabii kaynaklara sahiptir. Michigan eyaletinde plakalarda Great Lakes yani muhteşem göller yazdığını gördüğünüzde, göllerin burasını ne kadar etkilediğini anlarsınız. Dünyadaki ilk arabanın üretildiği Detroit şehri bu eyalettedir. Woodward Caddesi burada ilk arabanın sürüldüğü cadde olarak tarihe geçmiştir. Ayrıca Amerikan Pastası filmi de burada çekilmiştir. Eyaletteki insanların en fazla içtiği içecek Kalamazoo adı verilen ev yapımı biralardır.

Bir Cevap Yazın