Altınbaşak otunun faydaları nelerdir?

Altınbaşak otu adı üstünde, altın sarısı çiçekleri olan, boyu bir metreye kaaltınbaşakdar uzayabilen, çok yıllık otsu bitkiler arasındadır. Halk arasında genellikle altın asa, Yahudi, böbrek, mesane, yara, altın, yara otu gibi isimlerle de anılan bitki oldukça şifalıdır. Bileşikgiller familyasından olan bitki, orman kenarlarında, hendeklerin içerisinde ve eğimli çayırlarda bolca yetişir. Yapısı tüylü ve altın sarısı çiçeklerle bezeli olan bitki, Avrupa ve İngiltere bölgesinde doğal olarak yetişmektedir.

Altınbaşak otu Ağustos’ta çiçeklenme döneminde, orta bölümünden koparılarak, gölgede kurutulur.  İyice kurutulduktan sonra, özelliğini kaybetmemesi için özellikle kapalı olarak saklanması gereklidir. Altınbaşak otunun bileşiminde, saponin, flauvonit, fenol glikozit türevler, eter yağ türevleri ile P vitamini bulunur.

Altınbaşak otunun faydalarını yapılan araştırmalar ışında söylemek gerekirse; İdrar söktürme ve idrar yollarındaki kumları ve taşları eritme üzerinde etkilidir. Nefrit rahatsızlığında yani böbrek iltihaplanmasında şifalı özelliği unutulmamalıdır. Mesane ve idrar yolları iltihapları için tedavi edicidir. Çocukların yatak ıslatma ve idrar tutamama sorunlarını giderdiği bilimsel olarak tespit edilmiştir. Bunun yanında romatizma, varis, eklem iltihapları, mide ve bağırsak gazlarının giderilmesi ve bulantıları önleme de oldukça yaralıdır. Şu ana kadar bilinen hiçbir yan etkisine rastlanmamıştır. Size yine de bir doktora danışarak kullanmanızı öneririz. Altınbaşak otu, çeklerinin renk verme özelliği ile yün ve pamuklu kumaşların renklendirilmesinde de kullanılır.

Altınbaşak otu da diğer şifalı bitkiler gibi çay olarak demlenerek, aç karnına ve öğün aralarında rahatlıkla içilebilir. Otun serinletici ve vücuttaki fazla suyu atıcı özelliği, böbrek ve mesane hastalarının sorunlarını gidermekte etkili olacaktır. Altınbaşak otu halk arasında daha çok, idrar söktürücü ve taş düşürücü özellikleriyle bilinir. İçerisindeki balsam sayesinde, taşların vücuttan atılırken vereceği hasar bu bitki sayesinde kolaylıkla tedavi edilebilir. İçeriğinde bulunan P vitamini ise, varis sorunlarının giderilmesinde oldukça faydalıdır.

Altınbaşak otu, alternatif tedavi amaçlı olarak çok eskiden beri kullanılmıştır. Yapılan araştırmaların neticesinde, rahatsızlıklar üzerindeki etkisi ispatlanmış olan bir bitkidir. Ancak böbrek iltihabı gibi rahatsızlıklarda kullanılırken, aşırıya kaçılmaması gerekir. Çünkü böbrekteki iltihabın birden çözülmesi ile böbrek kanallarının tıkanması söz konusu olabilir. Sağlıklı günlerin sizlerle olması dileğiyle..

Bir Cevap Yazın