Ali Sami Yen kimdir?

Galatasaray Spor Kulübü ile özdeşleşmiş bir isim olan Ali Sami Yen, 20 Mayıs 1886 tarihinde İstanbul’un Üsküdar ilçesindeki Kandilli semtinde dünyaya gelmiştir. Futbolcu kimliği ile olduğu kadar yönetici ve teknik direktör olarak da Türk futbol tarihine damgasını vuran isimlerden biri olan Ali Sami Yen, ünlü Türk Edebiyatçısı Şemsettin Sami’nin oğludur. Galatasaray Spor Kulübü’nün kurucularından biri olan Ali Sami Yen, Galatasaray dışında Türk futbolunun gelişmesi için de çok önemli hizmetlerde bulunmuştur. Galatasaray Lisesi’nde okuyan Ali Sami Yen edebiyat dersi esnasında arkadaşları ile birlikte okula ait bir futbol kulübü kurmaya karar verir ve böylece Türk spor tarihinin en büyük kulüplerinden birisinin kurulmasını sağlar.

Ekim 1905 itibarıyla resmen kurulan Galatasaray Spor Kulübü’nün bir numaralı “kurucu üyesi” olan Ali Sami Yen, bir yıl sonra 1906 yılında Galatasaray Lisesi’nden mezun olmuştur. 1910 yılında Türkiye’nin ilk spor müzesi olarak tanınan Galatasaray Müzesi’nin de kurulmasını sağlayan Ali Sami Yen, müzecilik dışında birçok faaliyet ile Türk sporuna hizmet etmiştir. 15 yaşından itibaren aktif spor yapmaya başlayan Ali Sami Yen, Türkiye İdman Cemiyeti Örgütü olarak bilinen spor kulübünün de kurucu üyesidir.

Spor ile hayatının her döneminde meşgul olan bir isim olan Ali Sami Yen, 1924 yılında Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen 1924 Yaz Olimpiyatları’na katılan Türk kafilesinin de başkanlığını yapmıştır. Türkiye’nin olimpiyat oyunlarında ve diğer spor organizasyonlarında başarı kazanması için birçok faaliyete katılan Ali Sami Yen ayrıca 1926 ile 1931 yılları arasında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin de başkanlığını yapmıştır. Bir numaralı kurucu üyesi olduğu Galatasaray Spor Kulübü’nde iki dönem başkanlık da yapmış olan Ali Sami Yen, 1905-1918 ve 1925-1926 dönemlerinde bu görevi sürdürmüştür. Toplamda 14 yıl boyunca Galatasaray Spor Kulübü başkanlığı yapan Yen, başkanlık görevi dışında da kulübe birçok alanda yarar sağlamıştır.

Türkiye Milli Takımı’nın uluslararası arenada yaptığı ilk maç olan Türkiye-Romanya maçında milli takımımızın başında yer alan Ali Sami Yen, böylece Türkiye Milli Futbol Takımı’nın da ilk teknik direktörü olma unvanına sahip olmuştur. Takımın kurucusu olduğu için camia genelinde adından saygı ile söz edilen Ali Sami Yen’in ismi Galatasaray Spor Kulübü’nün resmi stadına da verilmiştir. 2007 yılının Aralık ayında yapımına başlanan yeni Galatasaray spor kompleksine de yine Ali Sami Yen’in ismi verilmiştir. 1951 yılında hayata gözlerini yuman Ali Sami Yen’in naaşı, beraberindeki kortej eşliğinde Feriköy Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Rahnansaika

 

Bir Cevap Yazın