Alexandre Dumas kimdir?

Monte Kristo Kontu, Üç Silahşörler, Siyah Lale ve Demir Maske gibi tarihi romanlarıyla tanınan Fransız yazar Alexandre Dumas Pére üçyüze yakın macera romanı yazmıştır.
dumas
19. yüzyılın en verimli ve en sevilen yazarlarından biri olan Alexandre Dumas’ın 1802 yılında Fransa’daki Picardie bölgesinin Aisne ilinde dünyaya geldi. Marie-Alexandrine adlı bir de kız kardeşi de vardı. Annesi Marie-Louise Élisabeth Labouret bir hancının kızı olan yazarın babası da Thomas-Alexandre Dumas’ydı. Babası Alexandre dört yaşındayken kanserden öldü. Dul kalan annesi oğluna iyi bir eğitim sağlayamadı ve elit bir okuldan gelen teklifi ücretleri karşılayamayacağı için reddetti. Buna rağmen azmiyle hareket eden Alexandre Dumas kendi kendine İspanyolca öğrendi ve ne bulduysa okudu. Ünlü yazar fakirliklerine rağmen babalarının değerli itibarını ve soylu rütbesini korudu. Dumas, 1822 yılında 20 yaşında iken Paris’e taşındı. Palais-Royal’de Louis-Philippe’in makamında bir görev edindi. Ancak III. Napolyon’un seçilmesinin sonra Dumas gözden düştü ve Fransa’dan ayrılarak Belçika’ya gitti. Belçika’da birkaç yıl kaldıktan sonra Rusya’ya taşındı, daha sonra da İtalya’ya hareket etti. 1861 yılında İtalyanların birleşme çabalarını destekleyen L’ Indipendente adlı bir gazete kurdu ve basmaya başladı. 1864 yılında Dumas, tekrar Paris’e döndü.

Dumas 1 Şubat 1840 tarihinde aktris Ida Ferrier ile evlendi. Başka kadınlarla da birliktelik yaşadı ve bu ilişkilerinden bilinen dört çocuğu oldu.

İlk olarak oyunları daha sonra da tarihsel romanlarıyla büyük ün kazanan Dumas, bilhassa Üç Silahşörler (1844) ve Monte Kristo Kontu (1845)romanlarıyla büyük ses getirdi. Dumas’nın açık yürekli, renkli, kimi zaman fazla inandırıcı olmayan bir üslupla kendi olağanüstü yaşamındaki olayları aktardığı “Anılar” (1852-54) adını verdiği yapıtı romantik dönem Fransız edebiyat yaşamının önemli yapıtı oldu.

Louis-Philippe için çalışırken aynı zamanda tiyatro oyunları ve dergiler için makaleler yazıyordu. Bir yetişkin olduğunda tıpkı onun yaşındayken babasının yaptığı gibi kölelik yapmış büyükannesinin soyadını kullanmaya başladı.. Dumas’ın kaleme aldığı oyunlar döneminde büyük ilgi görmüştü. 1829 yılında henüz 27 yaşında iken kaleme aldığı “III. Henry ve Sarayı”adlı oyununda Dumas, Fransız Rönesansının gösterişli bir tablosunu çizmiştir. Sonraki yıl ikinci oyunu Christine de aynı derece takdir edildi. Bu başarılar ona tam zamanlı yazarlık yapabilmesi için yeterli geliri sağladı Ünlü yazar Dumas, oyun yazarken tarihsel romanlarla yakından ilgilenmeye başlamış ve renkli bir tarihsel fonla, genel olarak 16. ve 17. yüzyılda geçen heyecanlı öyküler yazmayı hedeflemiştir. Yazar tarihsel romanlarıyla kalıcı olmayı başarmıştır. Romanlarındaki kahramanlarında iyi-kötü ayrımı fazlasıyla belirgindir. Victor Hugo gibi romantik akımın başlıca yazarlarından biri olan Dumas başarı kazandıkça kendini fazlasıyla aşan pahalı zevklere vermiş ve borçlarını ödeyebilmek için sürekli olarak daha fazla yazmaya başlamıştır. Aynı zamanda gazetecilik de yapmaya başlamış, gezi kitapları yazarak para kazanmaya çalışmış ama bu alanda pek başarılı olamamıştır. Alexandre Dumas 1870 yılındaDieppe yakınlarında ölmüştür.

Eserlerinin 100 dile çevrilmesi sayesinde en çok okunan Fransız yazarlardan biri oldu. Üç Silahşörler, Monte Kristo Kontu, Yirmi Yıl Sonra ve Demir Maskeli Adam gibi romanlarından bazıları dizi olarak yayınlandı. Yirminci yüzyılın başlarından itibaren bazı romanları 200 kadar filme uyarlandı. Dumas’ın öldüğü için bitiremediği son romanı Le Chevalier de Sainte-Hermine daha sonraki yıllarda bir uzman tarafından tamamlandı ve 2005 yılında okuyuculara sunulduğunda en çok satan kitaplar arasına girdi. Roman ülkemizde 2010 yılında “Son Şövalye” adıyla basıldı.
Birçok türde eserler veren Dumas birçok dergi makalesi ve gezi kitabı yazdı. Dumas 1840’larda Paris’te Tarih Tiyatrosu’nu kurdu.yazarın burada adını sayamayacağımız bir çok eseri bulunmaktadır. Ama en çok tanınan ve satan eserleri şunlardır:

1. III. Henri ve Sarayı (1829)
2. Napoléon Bonaparte (1831)
3. Üç Silahşörler (1844)
4. Son Şövalye
5. Monte Kristo Kontu (1845)
6. Demir Maske (1848)
7. Siyah Lale (1850)
8. Anılar (1852-54)

Bir Cevap Yazın