Alexa nedir? Nasıl kullanılır?

Alexa, Amazona ait olan internet sitelerinin sayaç hitlerini farklı bir sıralamada göstermeye yarayan Google’ın pagerankının yerini almaya başlayan bir Webmaster aracıdır.

Alexa, kısaca mantık olarak dünya üzerinde kurulu bulunan tüm internet sitelerini nümerik olarak bir sıralamaya alan bir uygulamadır.  En çok hit alan internet sitesinden, en az hit alan internet sitesine doğru bir aritmetik sıralamadır. Bu sıralama siteyi ziyaret eden kişi sayısına göre belirlenir. Ona göre site sıraya sokulur. Bu uygulama esnasında herhangi bir müdahale söz konusu olmamaktadır.

alexa1

Bir örnekle alexayı inceleyelim: üst taraftaki grafikte görünen

104.416: sitenin dünya genelinde bulunan tüm internet siteleri arasındaki yerini göstermektedir.

1.705: buradaki rakam ise Türkiye’de internette olan siteler sıralamasındaki yerini göstermektedir.

19 rakamı ise bu siteye verilen link sayısını göstermektedir.

Alexanın grafik üzerinde bulunan Traffic Rank, sitelerle ilgili sıralamaları gösteren bir trafiktir. Yukarıda bulunan resimdeki sayfadır.

Eğer internet sayfanız sıralamada ilk 100 bine girerse 1 gün öncesine ait bilgileri görmek mümkündür. Eğer sıralamaya giremez ise o zaman 7 günlük, 3 aylık ve 6 haftalık sıralamayı görürsünüz.

Contact info

Türkçesi iletişim bilgileri olarak adlandırılan bu bölümde, site sahibi ile ilgili gerekli bilgiler, mail adresi ve daha birçok bilgiler bulunmaktadır. Ayrıca alexa’nın http://www.alexa.com/edit/index/siteadiniz.com bu url bölümüne girerek siteniz hakkında gerekli düzenlemeleri yapmanız mümkündür.

Reviews

Site ile ilgili yorum yapan ve oy veren kişilerin gösterildiği alandır.

Related

Sitenin google da hangi kategoride kayıtlı ise onu gösteren alandır.

Keywords

İnternet alanında bulunan arama motorları üzerinde sitenin en çok hangi kelimeden hit alıyorsa o kelimeyi gösteren alandır.

Clickstream

Siteye hangi siteden daha çok ziyaretçi geldiğini gösteren alandır.

Demographic

Siteyi ziyaret eden kişiler hakkında bazı özel bilgileri gösteren yerdir. Bu ancak yüksek hitli sitelerde görülür.  Normal veya az hit alan sitelerde bunu ölçmek mümkün olmadığı için aleksa bunu ölçemez. Bu bilgiler grafikte gösterilmez.

Alexa ile ilgili bazı genel bilgiler

Alexa, sitenin sıralamasını belirlerken son 3 ayın ortalama değerini alır. Sitenizle ilgili bazı bilgilere daha çabuk ulaşmak istiyor iseniz o zaman alexada özel sayaç kodu alarak sitenize koyabilirsiniz. Alexa, siteler hakkında daha doğru ve düzgün sonuçlar verebilmesi için kendine ait toolbarı bulunuyor. Toolbar ile girilen siteler de alexsa daha doğru ve hızlı güncellemelere sahip olduğu için bu siteleri yüksek sıralamalara getirmektedir. Webmaster sitelerinin alexa değerleri bu kadar yüksek çıkmasının sebebi burdur. Siteyi çok fazla ziyaret olmadığı halde toolbar kullandığı için yüksek bir sıralamaya sahiptir. Bu açıdan çok önemli bir özelliğe sahip olmaktadır. Sitelerle ilgili doğru bilgilere ulaşmak için alaxsa çok kullanılmaya başlanmıştır.

Yukarıda saydığımız sebeplerden dolayı da, google kendi sistemi olan pagerankinin yerine alexayi kullanmaya başlamıştır.

Bir Cevap Yazın