Alerjik bronşit nasıl olur?

alerjik bronşitAlerjik bronşit rahatsızlığı tıpta alerjik bünyeli kabul edilen kişilerde oluşan soluk borusunun aşırı duyarlı olmasıdır. Solunan havanın içinde olan oksijenin akciğerlerde olan hava keseciklerine ulaşmasını sağlayan soluk borularının içi özel bir döşemeyle kaplıdır. Bu mukoza tabakasında her gün çok sayıda dış ortamlarda olan mikroplar, tozlar ve vücut yapısına uygun olmayacak maddelerle temas eder. Bu bölüm vücuda zararlı olacak maddeleri tanıyan, bildiren ve temizleyen bir alandır. Bazı kişilerde kalıtsal olarak, soluk borusu bu yabancı maddelere karşı gerektiğinden fazla tepki verir. Bu tepki sırasında soluk borusunda olan kaslar kasılır, salgıların miktarı artar, damarlardan sıvılar sızıp dokuları şişirmesi nedeniyle hava yolu daralarak, nefes alma zorluğu gelişir. Solunum zorluğu ani ısı değişmesi, hava kirliliği, sis, sigara dumanı, aşırı egzersiz gibi sebeplerden oluşabileceği gibi, alerjik yapısı olan kişilerde alerjen maddelerden kaynaklanabilir.

Alerjik bronşit belirtileri nedir?

Hastaların soluk borusunda kasılma, şişkinlik, bol miktarda yapışkan salgı yüzünden hava geçişinin zorlaşmasıyla nefes darlığı, sık aralıklı soluma, hırıltılı solunum, ağız çevresinde morarma ve karın ağrısı gibi belirtiler oluşur. Bu belirtiler çoğunlukla viral solunum yolu enfeksiyonlarında ya da efor harcanan zamanlarda ortaya çıkar. Çocuklarda oluşan alerjik bronşit aileden geçmiş genlerin etkisiyle olabilir. Bunlar daha erken belirti verir. Çocuğun okul öncesi dönemde sıkça üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmesi ya da kulak enfeksiyonu olması, koşma, gülme, ağlama gibi reflekslerde öksürük nöbetleri geçirmesi, balgam ve kusma, grip ve nezle gibi rahatsızlıkların göğse etki etmesi halinde alerjik bronşit yönünden çocukların değerlendirilmesi gerekir. Bebeklerde de bronşit belirtileri olabilir. Ancak doğumdan sonraki ilk bir ayda solunum sorunları gelişirse, doğuştan gelen hastalıklar akla gelmelidir. İki aydan sonra oluşan sorunlarda alerjik bronşit düşünülmelidir. Yetişkinlerde olan aşırı duyarlılık halinde bu astım olarak tanımlanır. Bunlar kendiliğinden geçmediğinden, mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Solunum borusundaki aşırı duyarlılık solunum testiyle belirlenir. Yapılan teste göre değerler % 80 in altında olursa tedavi uygulanmalıdır. Kullanılan nefes açıcı ilaçların yardımıyla, değerlerin % 12 den fazla artması tanı koymak için yeterlidir. Ayrıca yapılan kan testleri ve cilt testleriyle kişinin alerjik yapısının olup olmadığı belirlenir.

Alerjik bronşit tedavisi nasıl yapılır?

Hastalara uygulanan tedavi hastalığın sıklığına ve şiddetine göre değişim gösterir. Nefes açıcı ve ani rahatlama sağlayan ilaçlar soluk borusunda olan duyarlılığı ortadan kaldırır. Ancak rahatlatıcı ilaçlar devamlı olarak kullanılmamalıdır. Bunlara devamlı ihtiyaç duymak, uygulanan tedavinin yetersiz olduğunu gösterir. Tedavide solunum yolundan alınan ilaçlar tercih edilir. Ağızdan alınan ilaçlar vücuda yayılım yapacağından, başka organlarda istenmeyen etkiler oluşturabilir. Ayrıca solunum yolundan alınan ilaçlar vücutta daha kısa süreli etki yapar. Hastalığın etkileri tedavi uygulanmazsa, kendiliğinden geçmez. Özellikle çocuklarda tedavi edilmeyecek sorunlar okulda başarısızlık, iştahsızlık, uyku sorunları, kilo kaybı gibi etkiler gösterir.

Bir Cevap Yazın