Alabalık yağı kalp sağlığına iyi gelir mi?

alabalıkAlabalık beyaz et olarak tüketilen ve içeriğinde olan omega 3 sayesinde besin değeri oldukça yüksek olan bir balık türüdür. Özellikle de çocukların gelişiminde ve büyüme döneminde bol bol tüketilmesi tavsiye edilen alabalık, yetişkinler içinde beyin sağlığı ve unutkanlığı önlemek için, hafıza da meydana gelen sıkıntıların giderilmesi için tüketilmesinde yarar vardır. Alabalık oldukça şifalı olan bir besindir.

Alabalık yağı ise alabalıktan elde edilen ve alabalığın özünün kullanıldığı orijinal bir yağdır. Alabalık yağı özellikle romatizma ve bel fıtığı ağrıları için, kaslarda oluşan ağrılarda ve iskelet sisteminin işlerlik kazanmasında çok faydalı olur. Bunun yanında yağ kas gevşetici olarak bilinmekte ve sporcular tarafından oldukça yaygın kullanılmaktadır. Kaslarda oluşan gerginlikleri giderir ve genel sağlık açısından önemli bir yeri bulunmaktadır. Bu yağ cilde haricen masaj şeklinde uygulanır.

Alabalık yağının faydaları nelerdir?

Alabalık yağı kalp sağlığı açısından yararlıdır: Bu yağın içeriğinde olan omega 3 yağ asidi sayesinde kişilerin kalp ve damar hastalıklarından korunmaya yardımcı olur. Düzenli olarak kullanılan yağla kötü kolesterol seviyesi düşürülür ve iyi kolesterol seviyesi de arttırılır. Kişilerde meydana gelen damar sertliği oluşumunu olumlu yönden düzeltir.

Alabalık yağı kilo vermek için yardımcı olur: Alabalık yağının düzenli şekilde kullanılması ile kişilerde aşırı derecedeki kilolardan kurtulmak daha kolay olur.

Alabalık yağının kullanımı bağışıklık sistemini olumlu yönden etkiler: Bağışıklık siteminin sağlıklı bir şekilde çalışması için düzenli olarak bu yağın tüketilmesi tavsiye edilir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi sayesinde grip, öksürük ve soğuk algınlığı oluşumu önlenmiş olur.

Alabalık yağı AIDS olan kişiler tarafından kullanılmalıdır: AIDS hastalığına yakalanmış olan kişilerin bu yağı kullanmasıyla rahatsızlığın engellenmesi sağlanır ve hastalığın bulaşıcılığına engel olunabilir.

Alabalık yağının özellikle de yaşlı kişilerdeki alzheimer hastalığının giderilmesini sağlar: Kişilerde bu rahatsızlığa karşı koruma sağlayan bir yağdır.

Alabalık yağının cilt sağlığı açısından da faydalıdır: Ciltte kullanılan bu yağ cilt kuruluğunu engeller ve cildin daha parlak olmasını sağlar. Cildi tazeler ve yaşlanma etkilerini giderir.

Alabalık yağının kullanılması ciltteki döküntülere engel olur: Ciltte özellikle egzama ve buna benzer döküntülü cilt sorunlarına engel olur.

Saç sağlığında: Alabalık yağı saçların parlaklığını sağlar ve saç köklerinin beslenmesinde oldukça faydalıdır.

Bu yağı harici olarak saç bakımında kullanabilirsiniz. Bayanlar saç sağlığı bakımından bu yağı tercih edebilir. Kişilerdeki saç dökülmelerine karşı koruma sağlar ve saç diplerini besleyerek sağlıklı saçların gelişimine yardımcı olur. Alabalık yağını saçlarda kullandığınızda, aşırı derecede ağır kokulara neden olur ve bu yağı kullanana kişiler içinde tiksindirici bir etki yaratır. Bu nedenle yağın yatmadan önce kullanılması daha iyi olur. Eğer yağı gündüz vakti kullanırsanız, bu oluşmakta olan kötü koku daha etili olur. Bu koku nedeniyle yağ uygulandıktan sonra saçlar iyice yıkanmalı ve gerekirse ikinci defa şampuan ile yıkanıp kokusu giderilmelidir.

Piyasada satılan alabalık yağlarının hepsi doğal şekilde elde edilmediğinden, sağlığınız için kullanacağınız bu yağları güvenilir olan yerlerden satın almak sizler için daha iyi olur. Aksi halde kimyasal maddeler içeren alabalık yağının faydası olmaz, aksine saçlarda ve ciltte zararlı etkili olabilir.

Bir Cevap Yazın