Akupunktur tüp bebek tedavisinde faydalı olur mu?

akupunkturTüp bebek tedavisini kullanarak, özlemini duydukları çocuk sahibi olmaya çalışmak, çiftler için yoğun bir strese sebep olmaktadır. Yapılan araştırmalarda, tüp bebek tedavisi sırasında yaşanan stres, kaygı, depresyon gibi etkenlerin, insanlarda kanser ve AIDS hastalarının yaşadıklarıyla aynı seviyede olduğunun tespit edilmesi, bu tedavinin ne kadar zorlu bir süreç olduğunu anlatabilir. Bu konuda yıllardır devam eden hazırlık süreci yüzünden oluşan bozucu alanlarında dikkate alınması gerekmektedir. Yani kişilerin genel sağlık sorunları varsa, bunların tedavisi yapılmadan şifa sağlanamaz. Tüp bebek tedavisinden önce kişilerin fiziksel ve psikolojik sorunlarının belirlenerek, mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Akupunktur tedavisinin tüp bebek tedavisine etkileri nedir?

Akupunktur uygulaması limbik sistem üstünde düzenleyici etkisi olan bir yöntemdir. Bu yüzden anne adayının tüp bebek tedavisi sırasında yaşadığı stres karşısında dayanıklılığını arttırmakta ve ortadan kaldırmaktadır. Bu tedavinin hastaların üzerinde stresi azalttığı yapılan araştırmalarla belirlenmiştir. Herhangi bir yan etkiye sebep olmadan, hastalarda antidepresan etki gösterdiği tespit edilen akupunktur tedavisi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Akupunktur tedavisinin fertilite üzerindeki etkisi nedir?

  • Endorfin ve serotonin salınımını düzenleyip, GnRH sekresyonunu uyarır.
  • Uterusta sempatik aktiviteyi inhibe ederek, uterin arter impedansını düşürür ve kan akımını arttırır.
  • Endojen opioid salınımını uyararak, merkezi sinir sistemi üstünde olan stres yanıtını inhibe eder. Bu etkilerin implantasyon oranlarını arttırdığı düşünülür.

Akupunktur ne zaman uygulanmalıdır?

Farklı zamanlarda ve şekillerde uygulansa bile, çoğunlukla embriyo transfer gününde embriyo transferinden yaklaşık olarak 25 dakika öncesinde ve transferden sonraki 25 dakika olmak üzere 2 seans olarak uygulanır. Tüp bebek tedavisinin 3 hafta öncesinde başlanması tavsiye edilmiş olsa bile, tedavinin her aşamasında akupunktur uygulanabilir. Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığını yaşayan çiftlerde, özellikle erken süreçte akupunktur tedavisine başlanması tavsiye edilir.

Akupunktur tedavisi nasıl uygulanır?

Bu tedavi geleneksel meridyen noktalarına uygulanmaktadır. Bu meridyen noktalarına iğne uygulanması, uterusa gelen kan akımını arttırmakta ve enerji sağlanmasına sebep olduğu düşünülür. Kalın bağırsağın L3 ve L4 noktaları ve perikardium P6 noktasına uygulanacak iğnelerle, hastanın sakinleşerek, rahatlaması sağlanır. Vücudun belli noktalarına uygulanan akupunktur tedavisi, vücutta bazı kimyasal maddelerin salınımını sağlar. Yumurtanın gelişimine katkı sağlayacak olan GnRH adındaki hormonu uyar. Bunun yanı sıra rahim içinin kanlanmasını arttırır. Bu etkiler nedeniyle tüp bebek tedavisinde başarı oranı yükselir.

Akupunktur tedavisinin tüp bebek tedavisindeki etkinliği kanıtlanmış mıdır?

Akupunktur tedavisi tüp bebek tedavisini tamamlayıcı bir tedavi olarak uygulanmaktadır. Bu yöntemin gebelik elde etme oranlarıyla canlı doğum oranlarını da arttırdığı tespit edilmiştir.

Akupunktur tedavisi tüp bebek tedavisinde neden uygulanmalı?

Tüp bebek tedavisinde başarı sağlayabilmek için, pek çok faktör bulunur. Çiftlerde yaşanan stresin azaltılması tedavi için oldukça önemli bir yere sahip olduğundan, stresi azaltan akupunkturun bu tedavide uygulanması önemlidir. Tedavi yapılırken yeterli sayıda ve iyi kalitede olan yumurta elde edilmesi ve bununla bağlı olarak embriyo elde edilmesine rağmen, embriyo transferinden sonra, rahme tutunma aşamasında başarısızlık yaşanabiliyor. Akupunktur tedavisi hem tedavi aşamasında kadının stresini azaltmak için, hem de embriyonun rahim içine tutunma şansını arttırmak için kullanılabilir. Bu yüzden tüp bebek tedavisinin başarılı olmasına katkı sağlanabilir.

Bir Cevap Yazın