Ajda Pekkan kimdir?

Ayşe Ajda Pekkan, 12 Şubat 1946 yılında İstanbul’da Kasımpaşa Askeri Deniz Hastanesi’nde dünyaya geldi. Babası deniz binbaşısı olan Rıdvan Pekkan, annesi Nevin Dobruca ise ev hanımıydı. Sanatçının çocukluğu babasının görevi nedeni ile Gölcük’te geçmiştir. Ailevi sorunların son derece fazla olduğu bir ortamda geçirilen çocukluk Ajda Pekkan’ın gençliğini oldukça etkilemiştir. İlkokuldan mezun olduktan sonar İstanbul’a taşındılar. Ajda Pekkan Kadıköy Ortaokulu’ndan mezun olduktan sonar Çamlıca Kız Lisesinde eğitim hayatına devam etmiştir. Bu yıllarda anne ve babası boşanan sanatçı 1963 yılında Ses dergisi tarafından açılan yarışmada birinci olunca okulu bıraktı.ajda-pekka
Ajda Pekkan , ses sanatçısı kardeşi Semiramis Pekkan’ın desteğini alarak 1961 yılında dönemin popüler gece kulubü Çatı’nın sahibi İlham Gencer’e ulaşmış, Mina’nın “Il Cielo In Una Stanza” şarkısını seslendirerek müzik çalışmalarına başlamıştır. Sanatçı Los Çatikos müzik topluluğu ile birlikte bir sure sahne çalışması yapmıştır.
Ses Dergisi tarafından 1963 yılında açılan kapak yıldızı yarışmasına katılan Pekkan, yarışmada kadınlar kategorisinde birinci seçilmiştir. Ünlenmeyen başlayan sanatçı, 1963 yılında oynadığı “Adanalı Tayfur” adlı film ile ilk kez kamera deneyimini yaşamıştır.

Pekkan, 1965 yılında ilk plağı olan “Her Yerde Kar Var/17 Yaşında” plağında Fecri Ebcioğlu’nun aranjmanlarını seslendirmiştir. Sinemadan sahneye geçiş yapan Ajda Pekkan, arka arkaya çıkan plaklarının ardından, 1967 yılında “İki Yabancı/Bang Bang” adıyla çıkardığı 45’liği ile aranjman dalında on binlerce plak satarak satış rekoru kırmıştır. “Dünya Dönüyor”, “Saklanbaç”, “Boş Sokak”, “Boşvermişim Dünyaya” ve “Üç Kalp” gibi arka arkaya plaklar çıkaran Ajda Pekkan, 1968 yılında Atina’daki Uluslararası Apollonia Müzik Festivali’nde, “Özleyiş” ve ’69 yılında “Perhaps One Day” şarkılarını seslendirmiştir. Barselona’da düzenlenen Akdeniz Şarkıları Festivali’nde “Ve Ben Şimdi” şarkısı ile Türkiye’yi temsil etmiş ve şarkıları pek çok filmde fon müziği olarak kullanılmıştır. Pekkan, dönemin ünlü sanatçısı Zeki Müren ile birlikte gazino programları yapmıştır.

1970 yılında “Sensiz Yıllarda/Olmadı Gitti” ve “Yağmur/Tek Yaşanır mı” plaklarıyla başarısını sürdüren Pekkan’ın 45’likleri çok iyi bir satış rakamı yakalamış ve yıl sonu listelerinde yer almıştır.
1972 yılında İstanbul Plak şirketine geçen sanatçı, beklenen başarıyı yakalayamamıştır. Ancak daha sonra, “Dert Bende Derman Sende/Varsın Yansın Dünya” adlı ikinci plağı ile satış rekorları kırmıştır.
“Kaderimin Oyunu/Kimler Geldi Kimler Geçti” 45’liğini 1973 yılında piyasaya sürmüş, “Kimler Geldi Kimler Geçti” şarkısı ile bir anda büyük bir patlama yapan sanatçı, “Tanrı Misafiri/İçme Sakın” 45’liği ile de o yıl zirveye çıkmıştır . Daha sonar l “Sana Neler Edeceğim/Haram Olsun Bu Aşk” isimli 45’liğini çıkarmıştır. Asıl büyük başarıyı 1975 yılında yayınlanan “Hoşgör Sen/Sana Ne Kime Ne” ile yakalayan Pekkan’ın plağı onbinler satmıştır.
1975 yılında ilk derleme albümü Ajda’da çıkarmıştır. Albümde yer alan “Palavra Palavra” adlı şarkıya Pekkan ile Cüneyt Türel birlikte seslendirmişlerdir.
Ajda Pekkan’ın 1977 yılında çıkan “Viens Dans Ma Vie/Face A Face Avec Moi” adlı 45’liği, Türkiye’de satış rekorları kırmış ve Türkiye’nin yabancı dilde en çok satan plağı ünvanını kazanmıştır.

Eurovision şarkı yarışmasına 1980 yılında “Pet’r oil” şarkısıyla katılan sanatçı Ajda Pekkan, bu yarışmada hayal kırıklığı yaratan bir derece aldı. Sanatçı müziğe ara verip dinlenme kararı alıp ABD’ye yerleşmiştir.
“Sen Mutlu Ol” ve “Sevdim Seni” isminde hafif müzik ve alaturka sentezi tarzında iki albüm çıkaran sanatçının “Sen Mutlu Ol” albümü büyük ilgi gördü. “Uykusuz Her Gece”, “Son Yolcu” gibi şarkıların yer aldığı “Süperstar 83” albümüyle yeniden gönüllerde that kuran sanatçı 1984 yılının sonlarında yapımcılarının ve yakın çevresinin ısrarıyla dönemin popüler gruplarından Beş Yıl Önce On Yıl Sonra ile bir albüm hazırlamıştır. “O Benim Dünyam” şarkısıyla tekrar çıkış yakalamıştır. 1987 yılında “”Süperstar 4” albümünü hazırladı. Bu dönemde evlenen sanatçı müziğe ara vermiş ancak 1989 yılının sonunda evliliği sona ermiştir.

Ajda Pekkan, 1998 yılında, “The Best of Ajda” albümü ile eski şarkılarını seslendirmiştir.2000 yılında “ Diva” albümü piyasaya çıktı. Ajda Pekkan, 2002 yılında, “Şöhret Sandalı” adlı sinema filminde Halil Ergün’le başrolleri paylaştı.2003 yılında “Sen İste” ile sevenleriyle buluşan Ajda Pekkan, 2006 yılında da “Cool Kadın” adlı albümü piyasaya sürmüştür. 2011 yılında “Yakar Geçerim” adlı single çıkardı.

Bir Cevap Yazın