Ağız kanseri nedir?

Ağız kanseri, genellikle ağız içinde, dudakların üstünde, bademciklerde, tükürük bezlerinde ve gırtlakta oluşan bir kanser türüdür. Dil, diş eti, dudak ve ağız tabanı kanseri en yaygın ağız kanserleridir. Erkeklerde görülme durumu kadınlara oranla iki kat daha fazla olan ağız kanseri, genel olarak 40 yaş ve üzeri kişilerde görülmektedir. Ancak son dönemlerde bu sınır genç yaş düzeylerine inmeye başlamıştır.
zzz
Ağız kanseri hastaya birçok rahatsızlık vermektedir. Konuşma bozukluğu ve zorluğu bu rahatsızlıkların başında gelmektedir. Bundan dolayı ağız kanserinin erken teşhis ve tedavisi son derece önemlidir. Ağız kanserleri erken dönemde teşhis edilerek tedavi edilmez ise yayılarak sürekli ağrı, fonksiyon kaybı, tedavi sonrası düzeltilmesi mümkün olmayan yüz ve ağız deformasyonları, hatta ölümlere bile neden olmaktadır.

Bazen ağız kanserini fark etmek mümkün olamaya bilmektedir. Bu gibi durumlar genel olarak diş hekimlerinin muayenesi veya konusunda uzman olan hekimlerin ile ortaya çıkmaktadır.

Ağız kanserinin belirtileri şunlardır:
1. Dudak, diş eti ve ağız içinde kolaylıkla kanayan ve iyileşmeyen yaralar
2. Yanak ve dilde hissedilir düzeyde şişme ve kalınlaşmalar
3. Ağzın herhangi bir bölümünde hissizlik ya da uyuşukluk
4. Çiğneme güçlüğü halleri
5. Yutkunma güçlüğü halleri
6. Dişe eti, dil ve ağızda kırmızı benek oluşması durumu
7. Ses değişikliği gibi ana belirtilerdir.

Ağız kanserinde ortaya çıkan kanser tümörü her zaman ağrı yapmayabilir. Ancak büyük çoğunlukta kanamalı ülsere yol açmaktadır. Bu belirtiden yola çıkılarak kolaylıkla tespit edilmesi mümkündür. Ancak dil kanseri bunun tersi bir durum ortaya çıkarmaktadır. Son derece acı verecek düzeyde olan bu ağrılar dilin bükülemez hale gelmesine yol açmaktadır. Kanser ilerleyerek sağlıklı ağız dokularına zarar verdiğinde ağrı şikayeti de başlar. Kişinin ağız kanserini fark etmesi zordur.

Ağız kanserinin en önemli sebebi olarak tütün ve tütün ürünleri gösterilmektedir. Sigara, puro, pipo gibi ürünler arasında geçiş yapmak ve devamlı olarak kullanmak ağız kanserinin temel nedenidir. Ayrıca dudak tiryakiliği olarak halk arasında ifade edilen alışkanlık da ağız kanserine yol açmaktadır. Sigarayı uzun süre ağızda tutmak bir öncü olarak ifade edilmektedir. Bilindiği gibi sigara yalnızca ağız kanseri için değil diğer kanser türleri için de bir tetikleyici olarak kabul edilmektedir. Sigara kullanan kişilerde gırtlak, boğaz, akciğer, yemek borusu gibi kanserlerin ortaya çıkma ihtimali çok daha yüksektir. Sigara dumanı içerisinde bulunan zararlı maddeler vücutta kanser üretimi üzerinde büyük etkiye sahiptir. Ağız kanserinin diğer önemli nedeni alkoldür. Sık sık alkol kullanımı sebebi ile ağız ve dişlerde meydana gelen yaralar ileride ağız kanserini tetiklemektedir.

Ağız kanseri riskinin azaltılması için;
1- Sigara, sigar, pipo gibi tütün ürünlerinin kullanmayı bırakınız ve asla tütün çiğnemeyiniz
2- Aşırı alkol kullanmaktan uzak durunuz.
3- Meyve ve sebzeden zengin bir diyetle besleniniz
4- Düzenli olarak diş hekimine gidiniz.

Ağız kanserine teşhis koymak için mutlaka doktor muayenesi gerekmektedir. Ağızda oluşabilecek bir şişlikte derhal doktora görünmek en doğrusudur. Ağız kanseri konusunda ilk muayene görsel olarak yapılmaktadır. Ağız için doktor tarafından ayrıntılı inceleme yapıldıktan sonra var olan şişlik ya da çatlak üzerinden biyopsi alınarak analiz yapılır. Bu analiz kesin teşhis koyabilmek için en önemli yoldur. Ağız kanserinin kemikleri ve diğer organları etkileyip etkilemediği bu biyopsi neticesinde ortaya çıkmaktadır.

Ağız kanserinde müdahale cerrahi olarak yapılmaktadır. Yapılan cerrahi müdahale ile kanserli dokular yok edilmektedir. Ancak bu tedaviyle birlikte hastaya radyoterapi ve kemoterapi de uygulanmaktadır. Bazı ağız kanseri türlerinde ise lazer tedavisi uygulanmaktadır. Fotodinamik adı verilen bu tedavi yöntemiyle kanser hücreleri yok edilmeye çalışılır.

Ağız kanseri erken teşhis edilirse iyileşme oranı yüksek olan bir hastalıktır. Cerrahi müdahale sonrasında bazen yumuşak dokularda ve kemikli yapılarda protez ve yapay ameliyatlar gerçekleştirmek gerekebilir.

Ağız kanserinin tedavisi sırasında ağız sağlığının korunması da önemli bir husustur. Bunun için hastanın yapması gereken işler şunlardır:
1. Yemeklerden sonra yumuşak diş fırçasıyla dişleri her gün fırçalamak ve diş ipiyle temizlemek
2. Baharat ve çiğ sebzelerden kesinlikle uzak durmak
3. Kuruyemiş ve bisküvi türü yiyeceklerden uzak durmak
4. Tütün ve alkolden uzak durmak
5. Şekersiz sakız çiğnemek

Bir Cevap Yazın