Adsl nedir?

Son 10 yıl içerisinde hayatımıza giren ve bir daha da çıkacakmış gibi görünmeyen Adsl, dünya çapında en çok tercih edilen internet bağlantısı türüdür. Ülkemizde de teknolojik gelişmeler doğrultusunda bilgisayar kullanıcılarına sunulduğu günden itibaren büyük ilgi gören Adsl bağlantısı, telefon hattının da kullanılabilmesine imkan sağladığından ilk aşamada insanların ilgisini çekmiştir. Adsl internet bağlantısında bir dağıtıcı(splitter) kullanılarak yalnızca tek bir telefon bağlantısı üzerinden hem internet kullanılabilmekte hem de telefona gelen çağrılara cevap verilebilmektedir.

Adsl bağlantısıyla internet kullanımı için gerekli olan bilgi paketleri ilk olarak servis sağlayıcının merkezine ulaşır ve buradan da internet protokolü olarak ilgili yere tanışınır. Adsl bağlantısının fiziksel verimliliği ayrıca büyük oranda abonenin merkeze olan uzaklığına bağlıdır. Servis sağlayıcının merkezi ile internet kullanıcısının arasındaki mesafe uzadıkça kablonun uzunluğu da arttığından, internetin kullanım hızında azalma görülmektedir. Bu nedenle genel olarak Adsl kullanıcılarının servis sağlayıcının merkezine olan uzaklığının 4 kilometreden fazla olmaması gerekir.

Adsl bağlantısını verimli bir biçimde kullanmak için merkeze olan uzaklığın 4 kilometre olması gerekmesine rağmen günümüzde kablo üretiminde kullanılan farklı teknikler sayesinde kablonun niteliğine göre 7-8 kilometreye kadar da aynı verimde kullanım imkanı sunulmaktadır. Adsl bağlantı çeşidi veri gönderim hızı ile alım hızının eşit olmadığı bir bağlantı protokolüdür ki bu neden İngilizce “Asymmetric Digital Subscriber Line” olarak adlandırılmıştır. Bu tanımın kısaltması olan Adsl asimetrik yapılı bir internet bağlantısı olduğundan, kullanıcının bilgisayarına gelen verinin hızı ile giden verinin hızından daha fazladır.

Adsl bağlantısı kullanan bir bilgisayar kullanıcısının internet ortamından herhangi bir bilgi paketini indirmesi(download), aynı paketi internet ortamında herhangi bir yere yüklemesinden(upload) çok daha hızlı bir biçimde gerçekleşmektedir. Uzun zamandır kullanılan telefon kablolarının bakır telli üretimiyle de sorunsuz bir biçimde çalışabilen Adsl, yeni bir altyapı gerektirmeden mevcut telefon kablolarıyla da kullanılabildiği için dünya genelinde bu kadar yaygın olarak tercih edilmiştir. Sayısal veri ile ses bilgilerinin aynı anda kullanılmasına imkan sağlayan Adsl bağlantısı, günümüzde dünya üzerindeki milyarlarca insanın aktif bir şekilde internet kullanarak birbirleri ile haberleşmesini sağlayan en önem internet bağlantı çeşidi haline gelmiştir.

 

Bir Cevap Yazın