Adımsayar (pedometer) nedir ve nasıl kullanılır?

Orijinal boyutlarına bir adımsayarAdımsayar adından da anlaşıldığı gibi adımlarınızı sayan cihazdır. Bir adımsayar sağlıklı bir yaşam tarzınızın olup olmadığı bilincini artırır, yürüme faaliyetinizin farkında olmanızı sağlar. Adımsayar kullanarak gün boyu yaptığınız faaliyeti kontrol edebilirsiniz. Doğru verilere ulaşabilmek için adımsayarınızı uygun şekilde konuşlandırmış olmanız gereklidir.

Adımsayarı vücudunuzda uygun bir yere takın. Sağınızdan veya solunuzdan belinize takmanızı öneririz. Adımlarınızı sayarak adımsayarı doğru yere ve doğru pozisyonda yerleştirdiğinizi kontrol edin. Adımsayarın yan dönmüş pozisyonda veya karşıya doğru bakar pozisyonda duruyor olmasının eksik saymasına neden olabileceğini unutmayın. Mümkünse adımsayarınızı sürekli aynı yere takın.

Basit bir adımsayar ile adım sayısını, yürüdüğünüz mesafeyi, harcadığınız enerji (kalori) miktarını ölçümleyebilirsiniz. Daha gelişmiş adımsayarlar ile bu bilgileri kaydedebilir ve eski kayıtlarınız ile karşılaştırabilirsiniz. Eğer daha fazla özelliği olan bir adımsayar tercih ederseniz boyunuzu ve adım uzunluğunuzu girerek hassasiyet ayarı yapabilirsiniz. Ülkemizde özelliklerine göre yaklaşık 5TL ile 50TL arası fiyatlara sahip olabileceğiniz bu küçük cihaz ile spor ve günlük faaliyetlerinizi kontrol altına almak elinizde.

İlave:
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık yeni nesil cep telefonlarının hemen hemen hepsinde G sensörü bulunmakta. G sensörü bulunan bir cep telefonunu uygun bir yazılım ile çok fonksiyonlu bir adımsayara dönüştürmek mümkün. Siz de cep telefonunuza yükleyeceğiniz bir uygulama ile bir adımsayara sahip olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın