ABS nedir?

Yeni nesil otomobillerde artık standart bir özellik haline gelen ve sürüş güvenliği açısından belki de en önemli sistem olan ABS fren sistemi, İngilizce Antilock Braking System yani Kilitlenmeyen Fren Sistemi olarak bilinir. ABS fren sistemi taşıtların tüm yol şartlarında, tüm ağırlıklarda ve tüm acil durumlarda yapılan ani frenlerde taşıtın tekerleklerinin kilitlenmeden daha güvenli bir şekilde durmasını sağlamak için tasarlanmıştır.

Kişinin araç sürerken herhangi bir acil durumda refleks olarak fren pedalına aniden sert bir şekilde basması, panik freni olarak bilinir. Bu tür acil durma ihtiyacının olduğu frenlerde, sürücü birden bire fren pedalına sonuna kadar bastığından aracın tekerlekleri de kilitlenir. Aracın hareket halinde olduğunda kilitlenmiş haldeki tekerlekler kayma yapacağında, sürücünün bu anda araç üzerinde herhangi bir kontrolü bulunmaz. İşte ABS fren sistemleri bu panik fren anın tekerleklerinin kilitlenerek aracın kızaklama yapmasını engellenmek ve sürücüye fren anında da manevra kabiliyeti imkanı vermek için geliştirilmiştir.

ABS fren sistemi; ani fren anında dört tekerleğin de üzerine düşen basıncı azaltarak, tekerleklerin dönmeye devam etmesini sağlar. ABS fren sistemi dahilindeki sensörler, ani fren anında aracın tekerleklerindeki devir sayısının aniden azalmasına veya tamamen durması durumunda sistemi uyararak, tekerleklere binen basıncın azaltılmasını ve böylece tekerleklerin dönmesini sağlamaktadır. ABS fren sistemi olmadan ani fren yapan bir araçta, tekerlekler kilitleneceği için sürücünün direksiyonu çevirmesi durumunda dahi araç kontrolsüz olarak kaymaya devam edecektir. Bu durumda aracında istenilen şekilde durması ise tamamen şansa kalmaktadır.

ABS fren sistemleri ani frenlerde, bir saniye içerisinde pek çok defa tekerleklerdeki basınca müdahale eder. Bu nedenle çok büyük önem taşıyan bir konu da, ani frenlerde sürücünün ayağını kesinlikle fren pedalından çekmemesi gerektiğidir. ABS fren sistemi bulunan bir araçta ani fren yapılması durumda, sürücü sadece araç tamamen durduğunda ayağını fren pedalından çekmektedir. Bazı araçlarda fren pedalına basıldığın ABS sistemin devreye girmesi ile fren pedalı titremektedir. İşte bu durumda fren pedalına sonuna kadar basılmaya devam edilmesi gerekir.

Bir Cevap Yazın