Yanardağ patlaması nedir?

Bilinen insanlık tarihi boyunca en çok korkulan doğal afetlerin başında gelen yanardağ patlamaları, jeolojik kaynaklı doğal afetler grubunda yer alan ve yerkürenin iç kısmında bulunan magmanın dışarı çıkmasına neden olacak kadar kuvvetli felaketlerdir. Dünyanın iç kısımlarında yer alan yüksek basınç, kaya tabakalarının muazzam derecelere kadar ısınmasına ve bunun da bir sonucu olarak eriyerek magmaya dönüşmesine neden olur. Yanardağlar ya da diğer adıyla volkanlar da bu magmanın yeryüzüne fışkırmasıyla şekillenen coğrafi yer şekilleridir.

Güneş Sistemi içerisinde yer alan birçok gezegende de gözlemlenen yanardağlar, aktif olma hallerine göre sınıflandırılır. Dünyamızda yer alan yanardağlar püskürttükleri magmanın içinde bulunan kimyasal maddelere göre farklı şekillere sahip olur ve bu durum yanardağ patlaması esnasında etrafa saçılan magma oranını belirler. Kalkan olarak adlandırılan yanardağ tipi yüksek miktarda lav püskürttüğü gibi, bu lavın çok akışkan olması oldukça geniş bir çevrenin etkilenmesine neden olur.

Volkanik Koniler olarak adlandırılan yanardağların patlamasındaysa, yanardağın ağzında daha önceden biriken küçük kaya parçaları yüksek basınç nedeniyle çok hızlı bir biçimde etrafa saçıldığından, koni tipli yanardağ patlamalarında çevre lav dışında kayalardan da büyük oranda etkilenir. Japonya’daki meşhur Fuji Yanardağı’nın da aralarında bulunduğu Kompozit sınıflı yanardağlar patladığında geniş bir alana hem çok sıcak ve akışkan lav hem de kaya parçaları püskürtürler.

Genel olarak tüm yanardağ tiplerinin patlaması sonucu oldukça büyük ölçekli bir yıkım söz konusu olduğu halde “Süper Yanardağlar” olarak adlandırılan volkan tipleri, insanoğlunun dünya üzerinde görebileceği en büyük ve yıkım gücü en yüksek yanardağ patlamalarını gerçekleştirebilir. Bir kilometreden daha geniş çanaklara sahip olabilen bu yanardağlar patladığında iklim değişikliklerine neden olabileceği gibi, açığa çıkan enerji nedeniyle oluşan sismik aktivite kıtaların şekil değiştirmesini dahi sağlayabilir.

Süper Yanardağlara örnek olarak Toba Gölü ve Yellowstone Milli Parkı örnek gösterilse de aslında bu tür bir yanardağ patlamasını gören ve sağ kalan herhangi bir insan bulunmadığından kesin bir tanımlama yapmak da mümkün değildir. Tektonik plakalarda yer alan Süper Yanardağlar patladıklarında kıtasal hareketlilik yaratabilecekleri gibi atmosferde çok ciddi değişimlere neden olarak, başta insanlar olmak üzere dünya üzerinde tüm yaşamı derinden etkileyebilme potansiyeline sahiptir.

Yorumlar (7 adet)

 • 04 Ocak 2014 at 10:56
  Permalink

  ben bunu yazmak istiyom

  Reply
 • 26 Aralık 2013 at 15:10
  Permalink

  benim yazmam gerekli

  Reply
 • 21 Aralık 2013 at 12:08
  Permalink

  güzel amaa çokkkkkk uzunn üfff

  Reply
 • 15 Aralık 2013 at 20:16
  Permalink

  çok uzun yazamam
  🙁

  Reply
 • 12 Mayıs 2013 at 13:25
  Permalink

  bene yeminki hepsini 1 saatte yazdım yıllık ödevdi

  Reply
 • 15 Nisan 2013 at 17:40
  Permalink

  ben fen den poje aldım ödevde yanardağ modeli ben yazmadım sunu hazırladım

  Reply
 • 12 Aralık 2012 at 19:04
  Permalink

  bunebe hepsini yaz dım odevdi :D,

  Reply

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: