Mehmet Bekaroğlu kimdir?

05-06/09/2014 tarihinde CHP kurultayında yeniden kendisinden söz etirmeye başlayan Türk siyasetinin en tanındık simalarından olan Mehmet Bekaroğlu 1954 yılında Rize’nin Fındıklı ilçesinde dünyaya gelmiştir. Bekaroğlu, Türk tıp profesörü, akademisyen, siyasetçi ve insan hakları savunucusu, psikiyatristtir.
mehmet_bekaroglu
Mehmet Bekaroğlu 1978 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. 1983 yılında Psikiyatri uzmanı olan Bekaroğlu 1987 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne öğretim üyesi olarak görev yapmaya başlamıştır. 1989 yılında doçentlik ve 1996 yılında da profesörlük unvanı almıştır. KTÜ Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı olarak akademisyenliğe devam ederken 1999 yılında Refah Partisi’nden 21.dönem Rize Milletvekili seçilerek siyasete atılmıştır. Mehmet Bekaroğlu, 2000’li yılların başlarında DSP milletvekili Hikmet Sami Türk’ün Adalet Bakanı olduğu dönemde, F Tipi Cezaevlerinde siyasi tutuklulara yönelik olarak insanlık dışı uygulamalara ve Hayata Dönüş Operasyonu’na karşı verilmekte olan insan hakları mücadelesinde aktif olarak yer almış, cezaevlerinde yaşanmış olan ölümlerin durdurulması için saon derece büyük çaba sarfetmiştir.

Refah Partisi’nin irticai faaliyetlerden dolayı Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasının ardından bu partinin devamı olan Fazilet Partisi’ne geçerek siyasi hayatına burada devam etmiştir. Fazilet Partisi’nin kapatılması sonrasında, politikaya yine bu partinin devamı olarak kurulmuş olan Saadet Partisi’ne geçerek devam etmiştir. Saadet Partisi’de genel başkan yardımcılığı görevini sürdürürken 2004 yılının Kasım ayında istifa etmiştir. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyeliği de yapmış olan Mehmet Bekaroğlu, 2003 yılında 15 arkadaşı ile birlikte kurmuş oldukları Doğu Konferansı’nın genel sekreterliği görevini yürütmüştür. Halen Ankara’da serbest psikiyatri uzmanı olarak çalışmakta olan Mehmet Bekaroğlu’nun Psikiyatri alanında yayınlanmış olan çok sayıda makalesi ve bir de kitabı bulunmaktadır.

Talebe ve Gelecek dergilerinin kurucusu ve yayın yönetmenliğini de yapmakta olan Mehmet Bekaroğlu’nun, insan, toplum ve siyaset konularında birçok gazete ve dergide yayınlanmış olan çok sayıda makalesi bulunmaktadır. Makalelerinin bir kısmını 2006 yılında ‘Gerçek Hayat Yazıları’ adlı kitapta toplamış olan Mehmet Bekaroğlu evli ve yedi çocuk babasıdır.

Mehmet Bekaroğlu siyasi hayatına, CHP’den ayrılmış olan ve daha sonra AKP’den milletvekili ve bir dönem de kültür bakanı olan sosyal demokrat Ertuğrul Günay ile birlikte, “Yeni bir siyaset” adını verdikleri, Kamuoyunda “Müslüman sol” olarak adlandırılan hareketi kurmuştur. Mehmet Bekaroğlu’nun, bu hareketi Ertuğrul Günay’ın AK Parti’ye katılmış olmasından dolayı yeterince destek bulamamıştır. Bekaroğlu, 2009 yerel seçimlerinde Saadet Partisi’nden İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı adayı olarak aktif siyasete tekrar dönüş yapmıştır. Fakat belediye başkanı olarak seçilememiştir. 2010 yılının Ekim ayında Saadet Partisi’nden istifa ettikten sonra daha sonra AKP’ye geçecek olan Numan Kurtulmuş başkanlığında kurulan Halkın Sesi Partisi’nin kurucularından biri olmuştur. HAS Parti Genel Başkan Yardımcısı olarak bu partide görev yapmıştır. 2 Temmuz 2012’de AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Numan Kurtulmuş’a AK Parti ile HAS Parti’nin bütünleşmesini teklif etmiştir. İki partinin yetkili organları tarafından alınan karara göre bir bütünleşme süreci başlamıştır.

Delegelerine genel kurul çağrısında bulunan HAS Parti, 19 Eylül 2012 günü gerçekleştirdiği olağanüstü kongrede, geçerli 177 oyun 165’i gereğince ‘bütünleşmeden dolayı fesih’ kararı alarak kapanmıştır. Bu dönemde Ak Parti’ye geçmeyen Mehmet Bekaroğlu bir süre siyasi faaliyetlerine ara verdikten sonra 2014 yılında yapılacak olan yerel seçimler için Saadet Partisi’nden Rize belediye başkanlığına aday olmuştur. Ancak AKP’ye karşı başarı elde edememiştir.

Eserleri
1- İslam Düşüncesi Sempozyumu (1995)
2- Gerçek Hayat Yazıları (2007)
3- Siyasetin Sonu (2007)

Bir Cevap Yazın