Taze bamya yemeği nasıl pişirilir?

bamya tazeTaze bamya tarifi arıyorsanız, vereceğimiz tarifi uygulayabilirsiniz. Bamya yaz aylarının en güzel sebzeleri arasındadır. Ülkemizdeki bölgelerde yöresel olarak farklı bamya türleri yetişir. Her birinin lezzeti birbirinden güzeldir. Özellikle sindirim ve mide sorunları olanlara önerilen bamyanın faydaları sayılamayacak kadar fazladır. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller bu sebzenin ayrı bir yerde olmasına neden olur. Bazı kişilerin bamyayı çok sevdiğini, bazıların da fazla sevmediğini biliyoruz. Aslında bu biraz da bamyanın pişirme yöntemleri ile alakalıdır. Eğer dikkatli olunmazsa, bamya pişirme sırasında kendine özel olan salgısını hemen yemeğe verir. Bu yüzden taze bamyayı ayıkladığınızda, yıkarken ve pişirirken çok özenli davranmalısınız. Bamyanın pişirmeden önce yıkanması, kuruduktan sonra ayıklanması gerekmektedir. Ya da ayıklanıp tam pişirme zamanına gelince yıkanması gerekir. Buna dikkat edilmediğinde, bamya hemen salgısını yemeğe bırakacaktır. Taze bamyayı ayıkladığınızda baş kısmını kubbe şeklinde kesmeye çalışın. Bu önlemler bamyayı ayıklama ve yıkama sırasında yapacaklarınız.

Bunun yanında pişirme sırasında bamyanın fazla karıştırılmaması gerekmektedir. Karıştırma işini mümkünse ya tencereyi sallayıp ya da tahta kaşıkla hafif şekilde yapın. Bamyanın pişirme sırasında kısık ateşte pişirilmesine de özen göstermelisiniz. Bamya yemeği yaparken sadece o gün tüketilecek miktarda pişirirseniz çok iyi olur. Ertesi güne kaldığında, yemesi aynı zevki vermez. Bunlara özen gösterdiğinizde lezzetli bir taze bamya yemeği yeme şansınız var. Bamya zeytinyağlı olarak pişirileceği gibi, kuzu etiyle, tavuk etiyle yemeği yapılabilen bir sebzedir. Eğer bamyayı zeytinyağlı pişirmek isterseniz daha büyük boylarını tercih edin. Etli bamya pişirmek içinden küçük olanları kullanın. Bir de bamya pişirme sırasında en önemli konu koruk suyu ya da limon suyu kullanmaya önem verin. Bizim önerimiz yazın tam zamanı olduğundan koruk suyu kullanarak bamya pişirmenizdir. Bamya pişirmenin inceliklerinden bu kadar bahsettikten sonra taze bamya tarifini beraber yapabiliriz. Tarifimizde yemeği kuzu etli olarak pişirmeyi tercih ettik. Umarız sizde beğenirsiniz.

Taze bamya tarifi için gerekli olan malzemeler

  • 750 gram taze küçük boy bamya
  • 300 gram kuşbaşı kuzu but eti
  • Yarım limon suyu ya da 2 yemek kaşığı koruk suyu
  • 3 adet iri boyda domates
  • 2 adet yeşil biber
  • 1 adet iri boyda kuru soğan
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • Yeteri kadar tuz ve karabiber

Taze bamya tarifi yapılışı

İlk aşamada bamyaları ayıklayın. Bamyaların baş taraflarını kubbe şeklinde yuvarlayarak kesin. İlk yaptığınızda, bu size biraz zor gelebilir. Ancak alıştıkça daha kolay ayıklayacaksınız. Çoğu insan bamya ayıklamayı pek sevmez. Bu yüzden bamyanın lezzetinden kendilerini mahrum bırakırlar. Hep derler ya, her güzelin bir kusuru olur, işte bamyanın da kusuru budur diyelim. Ayıklama işi bittiğinde bamyaları hiç suya temas ettirmeden kenarda bekletin.

Bir tencerenin içinde zeytinyağını kızdırın ve içine kuşbaşı kuzu etlerini atın. Etler kızgın yağın içinde biraz kavrulduğunda, ocağın altını kısın ve etin suyunu salıp çekmesini bekleyin. Bu aşamada etler iyice yumuşasın. Suyunu çektikten ve pişen etlerin içine yemeklik doğranmış kuru soğanı ve ince doğranmış yeşil biberleri de ilave edin. Bu malzemeleri birlikte kısa bir süre devam edin. Hemen domates salçasını içine koyun ve salçanın kokusu çıkıncaya kadar bu şekilde kavurun. Daha sonra domateslerin kabuklarını soyun ve küp küp doğrayın. Bunları da tencerenin içine ilave ederek malzemeleri pişirmeye devam edin.

Domatesler suyunu çektiğinde, bamyaları kevgirin içinde yıkayabilirsiniz. Hiç vakit kaybetmeden bamyaları süzün. İçerisine koruk suyu ya da limon suyunu ilave edin. Tuzunu da içine atarak bamyaları hepsiyle birlikte harmanlayın. Bu sırada tenceredeki malzemenin suyunu koyun ve kaynamasını bekleyin. Tuzladığınız ve limon suyunu koyduğunuz bamyaları da tencerenin içine koyun. Bu aşamadan itibaren taze bamya yemeğini karıştırmamaya özen gösterin. Tencereyi hafifçe sallayıp, malzemelerin karışmasını sağlayabilirsiniz. Kısık ateşin üzerinde bamyayı yaklaşık 15-20 dakika kadar pişirmeniz yeterli olacaktır. Taze bamya oldukça çabuk pişer. Zaten sebzeleri fazla pişirmemeniz gerekmektedir. Bundan sonra taze bamya yemeğini ocaktan alıp kapağını açın. Kısa bir dinlenme süresinin ardından, yemeğinizi pilavla beraber servis edebilirsiniz. Pilav bamya yemeğine yakışan en iyi yardımcıdır. Bu yüzden bamya pilav pek çok yörede birbiriyle özdeşleşen ikilidir.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın